8 жовтня в Україні відзначають День художника. НВ STYLE пропонує згадати найпопулярніших, тих, що виставляються в галереях по всьому світу і бажаних для приватних колекцій представників світу образотворчого мистецтва.
Казимир Малевич
Найдорожчим українським художником вважають Казимира Малевича, який народився в сім'ї українки і поляка в 1879 році в Києві, адже його картина увійшла в список найбільш дорогих картин світу. Супрематична композиция, написана художником в 1916 році, в листопаді 2008 року була продана на торгах Sotheby's в Нью-Йорку за 60 млн і 2 тис. доларів. Малевич починав свою творчу кар'єру як імпресіоніст, але згодом запам'ятався як один із засновників абстрактного мистецтва.
Анатолій Криволап
Уродженець Яготина Київської області 71-річний Анатолій Криволап входить до числа найуспішніших і найбільш продаваних українських художників. Картини майстра нефігуративного живопису та пейзажу продаються за шестизначні суми на провідних аукціонах світу і виставляються в багатьох музеях України. Криволап відомий своїми монохромними полотнами, в яких за допомогою різної інтенсивності одного кольору і гри тіней досягається об'ємність зображення.
Тетяна Яблонська
Майбутня художниця народилася в 1917 році в Смоленську (Росія). У 1928 році Яблонські переїхали в Україну і оселилися в Одесі, потім у Кам'янці-Подільському, Луганську та Києві. Яблонська, яка часто змінювала стиль своїх робіт, створювала картини як в повсюдному за часів СРСР жанрі соцреалізму, так і імпресіоністичні полотна, додавала нотки з народного мистецтва, а також створила кілька робіт, що близькі до руху бойчукістів. В кінці життя у художниці оніміла права рука і вона перевчилася писати лівою. На думку експертів, кожна картина художниці в приватних колекціях в середньому може коштувати до 10 тисяч доларів.
Олександр Ройтбурд
Одесит Олександр Ройтбурд брав участь у Венеціанській бієнале, а його творіння виставляються в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку. В інтерв'ю НВ художник заявив, що українські художники виходять за межі європейського процесу і переважно працюють виключно на локальному ринку: "Ми як і раніше за залізною завісою". Проте перша картина Ройтбурда із серії Прощай, Караваджо! в 2009 році була продана на аукціоні Phillips de Pury&Co в Лондоні за 97 тис. доларів.
Ілля Чичкан
Епатажний представник нової хвилі в українському мистецтві Ілля Чичкан є одним з найвідоміших і найбільш експонованих художників. Працює в різних видах образотворчого мистецтва: живопис, фотографія, інсталяція, відео. Влітку 2008 року його картина Воно була продана в Лондоні за 79,5 тис. доларів, однак, за словами Чічкана, він не отримав грошей від продажу: картину на аукціон виставив колекціонер.
Олекса Грищенко
Олекса Грищенко розробив власний художній напрям - динамоколір, в якому поєднав принципи кубізму й формальної мови ікони. Його оцінювали як самостійне явище в авангарді, поряд з експресіонізмом Кандинського і супрематизмом Малевича. Постійний експонент Musée National d'Art Moderne (Париж), Royal Museum in Copenhagen, Museum of Montreal. За експертними оцінками, вартість всіх творів Грищенко перевищує 700 тис. доларів.
Олег Тістол
У роботах Олега Тістола, який народився в Миколаївській області й зараз працює в Києві, відображений перегляд кліше радянської культури, а також риси, характерні для української нової хвилі - життєрадісність, барвистість. Він творив не тільки на банальних полотнах, а й на зовсім "нехудожніх" поверхнях - рекламних банерах, сторінках зошитів, рахунках з готелів і супермаркетів, і об'єднував особливості радянської агітації й західного поп-арту. У 2013 році робота Раскраска, розмальована відвідувачами Ukrainian Fashion Week, була продана на аукціоні за 53,9 тис. доларів.
Іван Марчук
81-річна легенда українського живопису Іван Марчук у 2007 році потрапив до списку 100 видатних геніїв сучасності, складений британською газетою The Daily Telegraph. Творча спадщина художника налічує близько 5000 творів, він провів близько 130 персональних і близько 50 колективних виставок. Марчук творив у різних жанрах, проте став засновником окремого стилю - «пльонтанізм» (від українського диалектизма «пльонтати») - в ньому фарби наносяться тонкими лініями, а їх переплетення під різними кутами дає ефект об'ємності й світіння.