Підтримати нас

Як подбати про дитячі очі під час дистанційного навчання – розповідає лікарка

30 серпня 2024 16:30
274
Поширити:
Всі фото: Freepik

Для багатьох українських дітей навчання знову проходитиме у дистанційному форматі. Але ні для кого не секрет, що й поза уроками діти все більше часу проводять за гаджетами. Такий спосіб життя призводить до значного навантаження на очі та, як наслідок, може негативно впливати на зір. Про проблеми з зором у школярів та його профілактику журналісти “Вгору” запитали у лікарки офтальмологині лікарні ім. Карабелеша Вікторії Карпенко.


Від чого залежить здоровий зір у дітей

За словами лікарки Вікторії Карпенко, на зір дітей впливає багато внутрішніх і зовнішніх чинників. До внутрішніх належать спадковість, коли в когось з батьків є проблеми з зором, перенесені дитиною інфекційні хвороби, зокрема й внутрішньоутробні, важкий перебіг вагітності чи ускладнення під час пологів. До зовнішніх – вплив навколишнього середовища, неправильна організація режиму дня, незбалансоване харчування, необмежене використання гаджетів, стреси тощо. 

За спостереженнями Вікторії, найчастіше сьогодні у дітей діагностується міопія, порушення акомодації, астигматизм, трішки рідше - далекозорість, амбліопія, косоокість та ін.

  • Міопія (короткозорість): Дитина погано бачить у далечінь, але добре розрізняє предмети поблизу.
  • Гіперметропія (далекозорість): Дитина погано бачить поблизу, але добре бачить у далечінь.
  • Астигматизм: Спотворення зображення, подвійне бачення.
  • Амбліопія (ліниве око): Зниження гостроти зору одного ока через недостатню його роботу.
  • Косоокість: Відхилення одного або обох очей від нормального положення.
“Порушень зору в дітей більшає з кожним роком” , – констатує лікарка.

З її  спостережень та  статистики офтальмологічних захворювань, зовнішні чинники тепер відіграють основну роль у виникненні короткозорості та порушенні акомодації (зниження здатності ока фокусуватися на предметах), особливо при наявності міопії, астигматизму, гіперметропії у близьких родичів. 

"Довгосидіння" за гаджетами, інтенсивне тривале зорове навантаження при навчанні онлайн, хронічні стресові ситуації в наших дітей та недосипання, пов'язані з воєнною агресією, – це все впливає на здоров'я дитячого органу зору, – наголошує Вікторія Карпенко.

Важлива роль у профілактиці захворювань ока відіграє організація режиму дня дитини та "розумне" ставлення батьків до "цифрової" гігієни.

Лікарка рекомендує дотримуватися таких правил: 

  • Дітям до 3 років категорично не рекомендується проводити час за гаджетами;
  • З 3 до 5 років – дозволяється не більше ніж годину;
  • З 6-14 років – не більше 2 годин;
  • У 15-18 років – до 2,5 годин на день;
  • За 2 години до сну – ніяких гаджетів.

Не менш важливо  організувати робоче місце для навчання. Неправильна посадка та постава може впливати на зорові функції. 

Комп'ютер або ноутбук, зважаючи на вік дитини, має бути розташований за  50-80 см від очей (довжина витягнутої руки), а центр екрана – на рівні або трохи нижче рівня очей. Важливе  й  освітлення кімнати, парти, стола.  
Світло в кімнаті та біля робочого місця має бути теплого відтінку, наприклад, жовтого. Не бажано біле або блакитне. Щоб дати очам відпочити,  рекомендується робити перерви після кожних 20 хвилин, проведених за гаджетом. При цьому спрямовувати погляд вдалечінь, чим далі, тим краще, і дивитися так секунд 20. Ще лікарка звертає увагу, що треба частіше кліпати очима і не забувати провітрювати приміщення.

Також, вона нагадує: не варто читати в транспорті або в темному чи напівтемному приміщенні. І рекомендує щодня не менше 2 годин у світлий час доби гуляти на вулиці. І за можливості носити якісні сонцезахисні окуляри. 

Перебування дітей днем на вулиці не менше 1,5-2 годин – гарна профілактика виникнення міопії та порушень акомодації, – каже лікарка.

Ми хочемо більше робити цікавих матеріалів і нам потрібна для цього ваша допомога. Підтримайте “Вгору” долучайтесь до Спільноти.

Гімнастика для очей, здорове харчування, а за потреби – корекція зору

Вікторія Карпенко зауважує: впливати на якість зору може й відсутність нормальної фізичної активності та незбалансоване харчування, а саме нестача деяких вітамінів та мінералів. За її словами, для збереження високих зорових функцій необхідні кальцій, вітаміни групи В, вітаміни А, Е, С, Д, мікроелементи – селен, мідь, цинк, поліненасичені жирні кислоти, лютеїн, зеаксантин та ін. Тому в раціоні дитини повинні бути:

  • овочі: гарбуз, капуста, перець болгарський, морква, бобові,
  • жирна риба,
  • цитрусові,
  • вершкове масло
  • оливкова чи соняшникова та лляна олії, 
  • яйця,
  • м'ясо,
  • печінка,
  • листова зелень,
  • горіхи
  • цільнозернові продукти

Позитивний вплив має й гімнастика для очей. Лікарка каже, що цілком достатньо щодня робити декілька нескладних рухів очима. Наприклад, зафіксувавши на чомусь погляд, водити очима вгору-вниз, зліва-направо, потім зробити коло за годинниковою стрілкою й проти неї. Для дітей можна використовувати якісь іграшки для привертання уваги.

Коли очі втомились, Вікторія Карпенко рекомендує робити вправу з крапкою на склі та пальмінг. Для першого треба зробити з пластиліну маленьку кульку, і приліпити її на скло, або просто намалювати крапку. Вибрати за вікном далекий об’єкт, кілька секунд дивитися вдалину, потім переводити погляд на кульку чи крапку.
Пальмінг – вправа, яка допомагає очам розслабитися й перепочити. Треба покласти руки долонями на заплющенні очі, так щоб утворилася щільна темрява, але не тиснути, і утримувати так впродовж 5 хвилин.
Щодо розрекламованих в інтернеті перфораційних окулярів-тренажерів, лікарка  каже, що питання їхньої користі спірне. Зір вони не покращують, але якщо використовувати їх за інструкцією, то й і не нашкодять.

При наявних проблемах із зором у дітей, таких як короткозорість, далекозорість, косоокість та деякі інші, лікарі призначають корекційні окуляри чи контактні лінзи. За словами Вікторії Карпенко, і ті, й інші засоби корекції мають свої особливості та показання. 

Переваги контактних лінз в тому, що вони не обмежують поле зору. Ви бачите чітко не тільки прямо перед собою, а й збоку, вони не запотівають, не тиснуть  на перенісся та вуха, не змінюють зовнішність, дозволяють займатись спортом, танцями та іншими справами. 

Лінзи можуть бути рекомендовані, якщо зір на одному оці сильно відрізняється від зору на іншому, швидко прогресує короткозорість, а також при наявності косоокості, астигматизму чи інших складних проблем з рогівкою. Однак, коли є запалення передньої частини ока при блефаритах, кон'юнктивітах, ГРВІ та інших захворюваннях, показані окуляри. 

Що саме підійде вашій дитині, порекомендує лікар під час консультації чи профілактичного огляду, який варто проходити 1 рази на рік, якщо немає скарг. За наявності проблем із зором, візити до лікаря повинні бути частіше, залежно від патології: 1 раз на 3 місяці, на 6 місяців – це визначає доктор.

Підсумуємо. Для профілактики захворювань очей потрібні:

  • Регулярні огляди в офтальмолога;
  • Збалансоване харчування;
  • Правильна організація робочого місця школяра;
  • Достатнє освітлення;
  • Фізична активність, особливо денні прогулянки ;
  • Гімнастика та відпочинок для очей;
  • Читання в добре освітленому приміщенні
  • Захист очей від сонця;
  • Обмеження часу, проведеного за гаджетами.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів