Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Від персиків і абрикосів до винограду й кавунів – про користь сезонних фруктів і їхній вплив на здоров’я людей розповідає лікарка

Поширити:
27 липня 2024 17:40
2,396
ринок, фрукти
Усі фото Олександра Корнякова, "Вгору"

Чого тільки не побачиш влітку в херсонських садах, на ринках і в магазинах: абрикоси, персики, сливи, виноград, дині, кавуни та інше. Олена Побер – терапевтка та лікарка невідкладних станів лікарні ім Карабелеша, переконана – наші сезонні фрукти не поступаються екзотичним своїми корисними властивостями. І щобільше, всі фрукти, які ростуть на Херсонщині, містять дуже багато вітамінів і мікроелементів та мають схожу дію на організм людини.

Чим корисні персики, абрикоси сливи

За словами Олени Побер персики багаті на вітаміни А, С, Є, завдяки яким позитивно впливають на шкіру, нігті, волосся та зір. Також вони чинять антиоксидантну дію, і стимулюють роботу імунної системи. Краще ніж персики засвоюються абрикоси, які добре впливають на роботу шлунково-кишкового тракту. До багатих на клітковину фруктів, що чинять послаблювальну дію, належить і слива. У сливі містяться вітаміни С, Є рибофлавін, та чимало інших корисних речовин. Але лікарка зауважує, що вплив цього фрукту на здоров’я людини ще досліджують. А саме – вплив на поліпшення функцій когнітивних властивостей. мозкової діяльності, пам’яті та розумових здібностей у людей похилого віку.



Ми хочемо більше робити цікавих матеріалів і нам потрібна для цього ваша допомога. Підтримайте “Вгору” долучайтесь до Спільноти.

Кавун на сторожі нашого здоров’я

Говорячи про херсонські сезонні, фрукти неможливо не згадати символ нашого краю – кавун. Олена розповідає, що кавуни багаті клітковиною, вітамінами С і А, та багатьма антиоксидантами. Завдяки чому дуже позитивно впливають на весь організм.
Кавун чинить протизапальну дію та підтримує печінку, впливає позитивно на шлунково-кишковий тракт, насичує видільну систему, а також нормалізує артеріальний тиск, – розповідає лікарка про властивості кавуна.

На питання, коли безпечно купувати кавуни, вона говорить про кінець літа. Бо ранні кавуни, які продають з червня, за її словами, часто стають причиною отруєння нітратами.

Коли кавуни вже зріють самостійно на полях і в великій кількості, тоді буде доцільно їх купляти, і вони будуть мати корисні властивості, – пояснює Олена.

Не менш корисна, за її словами, і диня. Диня містить близько 113% аскорбінової кислоти й альфа-каротин, який впливає на шкіру та роботу нирок.

Кому можна їсти виноград, а кому яблука

Виноград дуже калорійний фрукт. У 100 грамах винограду міститься 70-80 кілокалорій. За словами лікарки, через калорійність і високий вміст глюкози він може викликати ожиріння і погіршення стану у людей із цукровим діабетом. Вона уточнює:

Якщо в людини цукри тримаються на рівні 6-7, коли вона вживає продукти з високим глікемічним індексом і високим вмістом вуглеводів, таких як, наприклад, банани чи виноград, рівень цукру в крові може підійматися до 14, 15, 17, і викликати присутність кетонових тіл в крові.

А для здорових людей, і для дітей, за словами лікарки, виноград є джерелом вітамінів групи С, В, калію, кальцію, міді. Всі мікроелементи та вітаміни, які містяться у винограді, покращують кровообіг і формують кістки у дітей. А ще – червоний і зелений сорти винограду містять елагову кислоту, яка позитивно впливає на протипухлинні агенти та знищує ракові клітин.

Людям, які мають ожиріння, Олена рекомендує обирати низькокалорійні фрукти. Якщо з екзотики, то для схуднення зазвичай радять вживати грейпфрут, а з місцевих фруктів лікарка пропонує звернути увагу на яблуко. Калорійність яблука досить помірна, і особливо зелені яблука дуже корисні для схуднення. Олена Побер рекомендує їсти їх свіжими чи запеченими, і вживати по 1-2 яблука на день. Влітку з наших традиційних сезонних фруктів можна обрати білий налив.

Коли їсти та з чим краще поєднувати фрукти

Більшість фруктів мають високий вміст кислоти, а деякі містять спирти та оксалати. Олена Побер рекомендує їсти фрукти після сніданку в передобідній час, щоб уникати можливого подразнення слизової оболонку ротової порожнини стравоходу і шлунку. А якщо готувати фруктові салати, то безпосередньо в обід або як перекус після обіду, але до 16 годин.

Олена говорить, що салати корисні поєднанням властивостей декількох фруктів і  підсилюють метаболізм. Але вживати їх треба за короткий період часу.

Чим довше салат залишається в тарілці, тим сильніше втрачаються властивості фруктів, – пояснює лікарка.

Крім суто фруктових міксів вона рекомендує поєднувати фрукти з кисломолочним сиром і йогуртом, бо вони стимулюють розщеплення й перетравлення білка.
Олена переконана, що фрукти та овочі – це важлива частина здорового харчування, і не варто надмірно обмежувати себе в їх споживанні.

Наприклад, люди хворі на цукровий діабет, можуть з'їдати лише половинку персика чи абрикоса на день, тоді як ми звикли їсти їх значно більше. 

Лікарка наголошує, що при хворобі не треба повністю відмовлятися від певної їжі, а варто лише раціонально підходити до вибору продуктів, враховуючи їхню калорійність та вміст поживних речовин.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів