Банани давно перестали бути екзотикою, і продаються в супермаркетах на рівні з яблуками, грушами та будь-якими сезонними фруктами. Їх однаково люблять і вживають діти та дорослі. Про користь бананів, їхній вплив на здоров’я людини та обмеження у вживанні, ми поговорили з лікаркою терапевткою херсонської міської лікарні ім. Є. Є. Карабелеша Оленою Побер.
На питання, чим корисні банани, Олена наводить велику кількість корисних речовин, які він містить: бета-каротин, або вітамін А, пектин, вітаміни B1, B2, B6, вітамін С і нікотинову кислоту. Як пояснює лікарка, вітаміни групи B впливають на процес кровотворення та сприяють виробленню АТФ – ця органічна сполука переносить енергію для багатьох процесів, таких як скорочення м'язів, передача нервових імпульсів та відтворення клітин.
Містять банани й чимало корисних мікроелементів. Олена згадує калій, магній, кальцій, залізо, фтор, фосфор, натрій, фруктозу і клітковину.
Вживання бананів сприятливо впливає на роботу серцево-судинного м'яза, знижує рівень холестерину і покращує роботу шлунково-кишкового тракту.
Лікарка розповідає:
Несподівано, але за її словами, банани ще й покращують працездатність, і завдяки вмісту крохмалю і цілої низки вітамінів, сприяють покращенню пам'яті й стимулюють роботу мозку. Тому їх рекомендують їсти всім, хто займається розумовою працею, а також студентам і школярам, особливо під час екзаменів. Завдяки тому ж самому триптофану вживання бананів знімає тривожність, яка заважає людині сконцентруватися на поставлених завданнях. А завдяки вмісту калію та магнію банани знижують артеріальний тиск, рівень поганого холестерину і зменшують частоту серцево-судинних скорочень.
Звертає увагу Олена й на те, що банани корисні й при безсонні. Однак, на питання, чи можна їсти банани на ніч, відповідає, що це не заборонено, але краще цього не робити.
Лікарка підкреслює, що будь-які фрукти рекомендовано споживати до 16 годин дня, тому що в цей час метаболізм у людини сильніший і процеси травлення відбуваються легше й швидше.
Крім того, за її словами, у процесі перетравлення клітковини, у животі може бурчати.
Як вже казала Олена, банани належать до продуктів з високим глікемічним індексом. Вони повільніше засвоюються та метаболізуються, тому викликають більше підняття цукру в крові. А калорійність бананів складає 95 ккал на 100 грамів продукту.
Тож їсти їх не рекомендовано людям, які страждають від ожиріння, і особливо хворим на цукровий діабет. Винятком можуть бути більш корисні – недостиглі, зеленуваті банани. Лікарка пояснює, що в них багато калію, і крохмаль ще не перетворився на цукри.
Банани чинять дію, що обволікає, і можуть зменшувати прояви печії. Але водночас, внаслідок вмісту клітковини, стимулюють роботу шлунково-кишкового тракту. Тому при загостренні панкреатиту, жовчнокам'яної та виразкової хвороби вони протипоказані.
Також завдяки вмісту калію банани мають сечогінний ефект і вживання їх може зменшувати набряки. Але через те, що банани виводять з організму рідину, вживати їх протипоказано людям які мають схильність до підвищеної в’язкості крові й утворення тромбів.
Користь бананів, як самостійного продукту, не менша, ніж у поєднанні з іншими продуктами. Лікарка рекомендує за бажанням поєднувати їх із кисломолочним сиром або йогуртом і вживати в складі салатів.
За її словами, можна споживати банани й під час дотримання якоїсь дієти. Наприклад у розвантажувальний день можна з’їсти 3-4 банани разом з водою та зеленим чаєм. Але захоплюватися ними вона не рекомендує, бо все ж вони мають високу калорійність та високий глікемічний індекс. І якщо дорослій здоровій людині не зашкодять і 3-4 банани на день, то дитині варто їсти не більше 1-2.