З кожною експедицією все важче досліджувати дно колишнього Каховського водосховища, де формується ліс. Четверту експедицію біологи проводили в бронежилетах і шоломах.
Про це в ефірі “Вгору” повідомила докторка біологічних наук, провідна наукова співробітниця Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України та співзасновниця Української природоохоронної групи Анна Куземко.
Вперше на цю територію науковці змогли потрапити через три тижні після знищення російськими окупантами водосховища, розповіла докторка біологічних наук.
“Тоді можна було доволі спокійно проводити дослідження. Але з кожним разом там стає все небезпечніше, особливо на території Національного природного парку “Кам'янська Січ””, – додала Анна Куземко.
У жовтні 2023-го у нацпарку група потрапила під мінометний обстріл. Зараз туди долітають російські дрони.
“Під час останньої експедиції нас не пустили на територію парку без бронежилетів і шоломів. Хотілось б моніторити процеси, але на більшості територій це неможливо. Маю надію, що найближчим часом зможемо потрапити до наших моніторингових ділянок, які заклали у 2023 році”, – сказала Куземко.
Вона додала: через те, що з кожним разом важче потрапити на територію зруйнованого водосховища науковці все частіше використовують дистанційні методи дослідження.
Військові РФпідірвалиКаховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це булозатоплено600 км² території Херсонщини. У населених пунктах, розташованих вище греблі Каховської ГЕС, виникла проблема з питною водою. В ООН оцінювало, що Україназазналазбитків на суму майже $14 мільярдів через руйнування греблі.
В ефірі “Вгору” Іван Мойсієнкоповідомив, що у червні він бачив проростки верби, що підіймались над землею на 2-3 сантиметри, максимум на 10. А вже 19 жовтня там побачили дерева більше ніж 2 метри заввишки. Там вперше майже за 70 роківвідбулосяводопілля.
В ефірі “Вгору” докторка біологічних наук Анна Куземкорозповіла, що найбільш оптимістичний прогноз щодо території колишнього Каховського водосховища, що далі формуватиметься заплавна рослинність.
Раніше в ефірі “Вгору” Іван Мойсієнкорозповідав, що верби, які почали рости минулого року на території колишнього Каховського водосховища, добре перезимували. У них вже майже повністю розкрилися листки. І водопілля сприятиме подальшому росту верб і заростанню нових ділянок.
У 2025 році на деяких ділянках можна помітити сліди кабанів. Ці тварини заселили місцину ще минулої весни. Крім ссавців колишнє водосховище заселили птахи. Зокрема можна побачити пірникоз та мартинів. Верби, які продовжують рости на дні колишнього Каховського водосховища, перебувають в хорошому стані. На травень 2025 року вони сягають 5-7 метрів. Найбільший діаметр стовбура – майже 8 см.
Медіаплатформа «Вгору» використовує файли cookie для покращення роботи сайту, аналізу відвідувань. Ми також можемо збирати персональні дані, такі як ім’я, ел. пошта чи номер телефону, лише за вашої згоди.