Вадима Манюка в колишньому Каховському водосховищі. Швидко розрослися білі верби та чорні тополі, перетворивши його на ліс. Фото: Alessio Mamo/The Guardian
Зараз на дні зруйнованого Каховського водосховища верби, які почали рости влітку 2023 року, сягають 4 метрів заввишки.
Про це повідомив еколог, кандидат біологічних наук Вадим Манюк у репортажі The Guardian.
«Те, що тут сталося, – це диво. Такого більше немає ніде на планеті. Навіть Амазонка не наближається», – сказав еколог.
Зазначається, що через зарості рослин майже не видно неба. Також там ростуть тополі, очерет і шовковиця. Окрім цього, через те, що в лісі немає людей на дні колишнього Каховського водосховища оселилися звірі та птахи. Там бачили зозуль, ластівок і дикого кабана.
Науковець зазначив, що Дніпро повернувся в старе річище. Знову з’явилася риба, яку не бачили вісім десятиліть, зокрема осетер і оселедець. Цей факт виявила поліція, коли затримала групу браконьєрів. У їхньому човні було 16 осетрових, які перебувають під загрозою зникнення.
«Можливо, риба має генетичну пам'ять. Вода знову швидко тече. Більше ляща та окуня», – додав Манюк.
Михайло Муленко. Фото: Alessio Mamo/The Guardian
Начальник відділу охорони природи національного заповідника «Хортиця» Михайло Муленко назвав втрату води соціально-економічним ударом. Водночас додав: «Водосховище було шкідливим для природи. Тепер у нас є шанс використати те, що сталося, для змін». За його словами, кращим рішенням у майбутньому було б відновлення меншого водосховища або судноплавного каналу.
Муленко розповів, що нова екосистема збільшила кількість жовточеревих джерелянок, жаб і водяних змій. Також помітили рудих чапель, які гойдалися на воді разом з канадськими гусьми, яких мало хто бачив в Україні. На острові мешкає невелика популяція косуль і плямистих оленів.
«Я думаю, що у нас дуже цікава екологічна система. У певному сенсі це диво. Більше нічого подібного в Європі немає», – сказав він.
Військові РФ підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це було затоплено 600 км² території Херсонщини. У населених пунктах, розташованих вище греблі Каховської ГЕС, виникла проблема з питною водою.
ООН оцінювало, що Україна зазнала збитків на суму майже $14 мільярдів через руйнування греблі Каховської ГЕС.
В ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко повідомив, що у червні він бачив проростки верби, що підіймались над землею на 2-3 сантиметри, максимум на 10. А вже 19 жовтня там побачили дерева більше ніж 2 метри заввишки. Там вперше майже за 70 років відбулося водопілля.
В ефірі “Вгору” докторка біологічних наук Анна Куземко розповіла, що найбільш оптимістичний прогноз щодо території колишнього Каховського водосховища, що далі формуватиметься заплавна рослинність.
Раніше в ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко розповідав, що верби, які почали рости минулого року на території колишнього Каховського водосховища, добре перезимували. У них вже майже повністю розкрилися листки. І водопілля сприятиме подальшому росту верб і заростанню нових ділянок.
Восени у річці Кам’янка, яка розташована на території Каховського водосховища пересохли струмки, проте вода продовжила надходити й навесні її кількість зросла.
Медіаплатформа «Вгору» використовує файли cookie для покращення роботи сайту, аналізу відвідувань. Ми також можемо збирати персональні дані, такі як ім’я, ел. пошта чи номер телефону, лише за вашої згоди.