Підтримати нас

«Скарб» річки Синюхи

Автор статті
27 квітня 2020 07:00
845
Поширити:

Понад 100 років тому недалеко від села Синюхин Брід (нині – село в Первомайському районі Миколаївської області) на дні однойменної річки селяни знайшли якийсь предмет, що був схожий на човен.

Він мав у довжину майже  2 метри, а в ширину 1 метр і був прикований ланцюгами до каменя. Місцеві жителі були впевнені, що там зберігався скарб, хоча старожили не знали, коли він тут з’явився.

Впевненість селян підкріпляв той факт, що за десять років до цих подій дві місцеві мешканки знайшли у воді річки срібні старовинні монети. Знахідку віддали керівництву села, за що жінки отримали винагороду, а ці гроші відправили до херсонського губернського музею. Виявилося, що монети були татарськими та чеськими,  а відчеканені у XIII та XIV століттях. Звісно, ці знахідки об’єктивно не підтверджували, що на човні був скарб. Але народ був упевнений у зворотньому.

Весною 1904 року двоє селян звернулися до місцевого пристава, щоб той дозволив їм підняти човен з дна річки. У ті часи  закон  дозволяв проводити пошук предметів давнини на казенних землях тільки з дозволу імператорської археологічної комісії. Тому селянам  порадили звернутися  до  цієї інстанції. Комісія повідомила, що не бачить перепон для підйому човна з річки Синюхи, але він повинен був відбуватися тільки під наглядом пристава міста Ольвіополя. Потім усі знахідки мають перебувати під охороною органів правопорядку, поки імператорська археологічна комісія не вирішить, що робити далі. Тож човен  підняли з дна річки та передали для дослідження археологам.   

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ