Коаліція “За вільний інтернет” закликає владу не продовжувати практику блокувань в інтернеті, адже за два роки цієї практики Служба безпеки України та Міністерство закордонних справ так і не надали інформацію про її ефективність і не розкрили критерії та методологію, за якими складається список ресурсів для блокування.
Про це йдеться в заяві, оприлюдненій на сторінці коаліції.
Автори заяви нагадують, що 15 травня 2019 року – друга річниця запровадження інтернет-блокувань в Україні. Але на численні запити коаліції “За вільний інтернет” про методологію та ефективність блокувань відповідальні відомства або відмовлялися надати інформацію, або в різний спосіб ухилялися від відповіді.
Так, РНБО, рішеннями якої запроваджувалися блокування сайтів у межах економічних санкцій, у відповідь на запит повідомила, що моніторинг ефективності санкцій “забезпечує” Кабінет Міністрів України разом з СБУ та Національним банком України.
Департамент контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ у своїй відповіді підтвердив, що Служба безпеки України робить такий аналіз, однак у наданні запитуваної інформації відмовив: “Зазначена інформація була зібрана в процесі контррозвідувальної діяльності та є інформацією з обмеженим доступом”.
Секретаріат Кабміну зауважив, що не є розпорядником запитуваної інформації:
“Відповідальними за узагальнення інформації про забезпечення реалізації та моніторингу ефективності санкцій визначено Міністерство закордонних справ та Міністерство економічного розвитку і торгівлі України”.
У свою чергу МЗС назвало запитувану інформацію “службовою” і також відмовилося надати відповідь: “Оскільки ця інформація пов’язана зі здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень, вона має бути віднесена до розряду службової і не повинна оприлюднюватися”.
Коаліція “За вільний інтернет” закликає владу України відмовитися від неправомірних обмежень інтернету та використовувати законні та прозорі способи для цього.
“Підстави та результати обмежень інтернету в Україні зараз є повністю втаємниченими. Існуючий механізм блокування сайтів є, очевидно, непрозорим та порушує українське законодавство і міжнародні стандарти прав людини. Такі обмеження можуть бути запроваджені лише за рішенням суду та за наявності обґрунтованих підстав”, – зауважує координаторка коаліції, голова ГО “Лабораторія цифрової безпеки” Ірина Чулівська.