Підтримати нас

Як отримати українське свідоцтво про народження дитини, яка народилася в окупації

Автор статті
11 квітня 2024 16:00
509
Поширити:

Для мешканців окупованих територій проблема встановлення факту народження дитини та отримання свідоцтва про народження українського зразка є доволі актуальною. Через відсутність українських документів батьки народжених в окупації малюків не завжди наважуються на виїзд з окупованих територій. Опинившись на підконтрольній території, стикаються з тим, що в жодному державному або медичному закладі свідоцтва, видані на окупованих росіянами територіях, як офіційні документи не приймають. Бо Україна їх не визнає.

Але механізм легалізації маленьких громадян України, народжених в окупації, є. Існує механізм встановлення факту народження на території, де діє режим військового чи надзвичайного стану або тимчасова окупація, і він передбачає спрощені умови. Процедура нескладна, але потрібно звернутися до суду.

Встановлення факту народження дитини в судовому порядку дає можливість офіційно зареєструвати дитину й отримати офіційний документ про її народження.

Крок 1. Підготовка документів

Важливо мати на руках документи, що підтверджують факт народження дитини: медичну довідку або свідоцтво про народження, які видала окупаційна влада. В будь-якому випадку, перш ніж йти до суду, варто заздалегідь підготувати все, що може знадобитися. І зробити копії документів у трьох примірниках.

Документи, необхідні для отримання українського свідоцтва про народження дитини:

  • Копії доказів, які підтверджують факт народження дитини (свідоцтво про народження, виданого на окупованій території, або медичні довідки, що підтверджують факт народження дитини,     видані медичною установою на окупованій території).
  • Копії паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника.
  • Копії паспортів та ідентифікаційних кодів батьків.
  • Копія свідоцтва про шлюб (за наявності).
  • Копії документів, які підтверджують родинні зв’язки заявника з дитиною (якщо батьківство заявника не зазначено у «документах», виданих незаконними органами).
  • Інші докази факту народження за наявності (фото, пояснення свідків).

Іноді в суді можуть вимагати також довідку з відмовою у виданні свідоцтва про народження від відділу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Такий документ видають у день звернення, якщо в батьків немає виписки з лікарні про народження дитини.

Крок 2. Звернення до суду

Треба юридично правильно скласти заяву «Про встановлення факту народження дитини», вказати, що малюк народився на тимчасово окупованій території. В заяві має бути зазначена мета та причини, чому заявник не міг отримати українське свідоцтво про народження. А також перерахувати всі докази, що підтверджують факт народження дитини на окупованій території (перелік вище).

Заяву можуть подати:

  • батьки;
  • родичі або їхні представники;
  • інші законні представники дитини.

Якщо представник не має родинних зв'язків із батьками дитини, то потрібно зазначити в заяві причину, чому саме він подає заяву. 
Заяву можна подати до будь-якого суду на підконтрольній Україні території, незалежно від місця проживання особи, яка її подає. До заяви потрібно додати документи, що підтверджують народження дитини.

ВАЖЛИВО! Заявники у справах про встановлення факту народження, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, звільнені від сплати судового збору.

Справи про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України мають розглядатися судами невідкладно, за спрощеною процедурою. Рішення суду, ухвалене у таких справах, підлягає негайному виконанню.

У разі позитивного рішення в канцелярії видають копію рішення. Варто на місці перевірити правильність написання імені та прізвищ.

Крок 3. Звернення до РАЦСу

Після розгляду справи суд негайно надсилає рішення до РАЦСу. Заявник, один з батьків або їх представник можуть звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану та отримати свідоцтво про народження українського зразка.

У РАЦС треба буде надати копію рішення суду (яке вже набрало законної сили) та паспорт громадянина України. Свідоцтво про народження видається в день подання рішення суду.

Дані зі свідоцтва також надсилаються в електронній формі і їх можна додати до документів у застосунку Дія.

Якщо батьки перебувають в окупації, довірена особа може надіслати батькам відскановану електронну копію свідоцтва про народження. З такою копією можна буде виїхати з окупованих територій з дитиною через треті країни на підконтрольні території України, адже головне, щоб у Єдиному державному реєстрі була інформація про дитину.

  • Історія про те, як Олена з Каховки оформлювала українське свідоцтво про народження дитини, щоб виїхати з окупації.
  • Як оформити тимчасове посвідчення громадянина України на окупованих територіях.
  • Як відновити втрачений паспорт під час воєнних дій.
Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ