Одним нічним обстрілом приватного сектору Херсона Російська Федерація зруйнувала все, що наживала роками Ірина Макарова. А саму жінку врятували, мабуть, ангели охоронці.
Той злочин російські війська вчинили 18 травня 2023 року, десь о 1.50 ночі. Вони обстріляли житлові квартали Північного мікрорайону міста. За кілька хвилин вибухи й уламки снарядів потрощили 15 приватних будинків та квартир, території магазину й приватного підприємства, автівки, поранили похилого чоловіка 1945 року народження.
Найбільше “прилетіло” на вулицю Ракетну. Але один зі снарядів розірвався на вул. 5-й Польовій просто у центрі будинку Ірини Макарової, який відійшов їй у спадок від батька.
Будинок одразу спалахнув, – розповідає пані Ірина. – Якби ночувала вдома, від мене б нічого не залишилося. Але я напередодні якраз виїхала з Херсона в справах. Сусід викликав і пожежників, і поліцію. Повернулася за два дні, а від домівки – одні стіни. На подвір’ї вціліли лише хлів та маленька літня кухня, тільки їх теж потрощило. Жити – нема де. “Завдяки” Росії я стала бездомною...
Пані Ірина не хотіла евакуйовуватися з міста, кидати господарство напризволяще. Планувала до осені відремонтувати літню кухню, обладнати її всім необхідним, щоб можна було там зимувати. Та паралельно потроху відбудовувати дім. А поки, на літо, її прихистили сусіди.
Проте ті плани досі так і залишаються мрією. І причин на це декілька. Одна з них – фінансова. Такої суми, щоб за власний кошт відновити все зруйноване обстрілом РФ, Ірина Макарова не мала. Сподівалася на допомогу від держави. Але спочатку треба було зафіксувати втрати, отримати висновки міської комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені й знищені об’єкти нерухомого майна. Жінка написала всі необхідні заяви до міських органів й почала чекати на комісію, але – марно.
Я і в ЦНАП (Центр надання адмінпослуг) кілька разів ходила, – розповідає про свої поневіряння по кабінетах пані Ірина. – І в міську військову адміністрацію на прийом. Питала, коли ж чекати на комісію, хоча б орієнтовно. Бо я ж не можу постійно сидіти біля дому “прив’язаною”. У мене робота, відрядження. І лад на подвір’ї наводити, ремонтувати щось, не можу, – треба ж все зафіксувати. А мені всюди: “Чекайте. Ви залишили свій номер телефона? Вам зателефонують”. Просила дати хоча б номер телефона людини, яка відповідає за роботу комісії, щоб обговорити коли хоча б приблизно вони планують приїхати до мене. Не дали.
Ще влітку минулого року юрист громадської приймальні Херсонської благодійної організації “Фонд милосердя та здоров'я”, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини, документатор злочинів РФ по Херсонській області проєкту “Трибунал для Путіна” Олександр Данилов допоміг жінці скласти письмові запити до органів самоврядування та пояснив, як самостійно зафіксувати усі пошкодження.
Зокрема, зробити фото та відео приміщень, території господарства з різних ракурсів. А також, за можливості, скласти письмовий акт. Для цього можна залучити сусідів, співмешканців, «квартальних». Документ оформлюється в довільній формі: зазначається перелік присутніх осіб (ПІБ, адреси, номери телефонів), дату та місце складання акту, фактаж (коротко: коли та за яких обставин сталось пошкодження майна), детальний опис пошкоджень будинку та інших матеріальних цінностей (побутової техніки тощо). Присутні особи, зазначені на початку акту, ставлять під ним свої підписи й документ – готовий.
Він стане підґрунтям для обчислення втрат та нарахування компенсації. А поки комісія “їде”, можна не витрачаючи час, наводити на господарстві лад та робити посильний ремонт.
За дев’ять місяців після вищезазначених подій Ірина Макарова приїзду експертів так і не дочекалася. Бо з 13 липня 2023 року комісія Херсонської міської територіальної громади перестала виїздити на пошкоджені будинки та квартири. Досі чекають оцінку втрат мешканці й інших населених пунктів звільненого правобережжя.
На запит журналістів Медіаплатформи “Вгору”, в яких територіальних громадах регіону наразі комісії з обстеження пошкодженого та знищеного майна виконують свої функції, а де – ні, та з яких причин, – Херсонська обласна військова адміністрація відповіла, що на 22 лютого 2024 року в регіоні утворено 46 відповідних комісій, з них 18 працюють на території всіх звільнених населених громад.
Але. За нормативно-правовими актами на окуповану територію та у зону бойових дій комісії не виїздять.
Згідно з наказом Мінреінтеграції від 13 липня 2023 року до переліку територій, на яких ведуться бойові дії включено сім громад повністю, та 13 окремих сіл.
А саме:
У названих населених пунктах та громадах робота комісій досі призупинена, адже перелік із того часу не змінився.
Тобто ще одна з причин, через що пані Ірина та інші постраждалі досі не отримали висновків комісій та, відповідно, компенсацій, – російські загарбники, що не полишають спроб захопити та привласнити наші землі.
Як отримати житлові сертифікати за зруйноване майно – в матеріалі Медіаплатформи «Вгору» з керівницею громадської приймальні Херсонської благодійної організації “Фонд милосердя та здоров'я”Оленою Старюк.
P.S. У рамках ініціативи «Трибунал для Путіна» документатори Української Гельсінської спілки з прав людини зафіксували вже більше ніж 5 тисяч епізодів воєнних злочинів Російської Федерації проти цивільного населення Херсонщини. А загалом понад 44 тисяч воєнних злочинів Росії проти України. Усі дані документатори вносять у загальну базу, яка оновлюється щодня.
Якщо ви теж є свідком чи жертвою воєнного злочину ерефії, повідомте про це. Напишіть на пошту: [email protected] або просто залиште контакти й правозахисники з вами зв’яжуться. Кожна історія важлива! Ці свідчення не дозволять забути про горе, яке росіяни принесли на українські землі та покарати винних.
Крім того, фахівці мережі громадських приймалень УГСПЛ у 18 областях країни надають безоплатну правову та юридичну допомогу постраждалим від Російської агресії, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії». У Херсоні громадська приймальня мережі працює на базі благодійної організації “Фонд милосердя та здоров'я”, документатор злочинів РФ по Херсонській області – адвокат УГСПЛ, юрист громадської приймальні ФМЗ – Олександр Данилов.
Щоби дізнатися контакти громадських приймалень УГСПЛ в інших регіонах, натисніть ТУТ.
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я” можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected] або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38 (095) 805 72 99.
Правозахисники також розробили пам’ятку, як зафіксувати докази воєнних злочинів Російської Федерації проти мирного населення України.