У зонах буферних антропогенних ландшафтів в окупованому заповіднику “Асканія-Нова”, що розташовані в межах заповідного степу, так званого природного ядра, згоріла площа сягає понад 2 тисячі гектарів.
Про це в етері Громадського радіо розповів директор біосферного заповідника “Асканія-Нова” Віктор Шаповал.
“Це досить серйозна цифра. Зрозуміло, що екосистема степу адаптована до пожеж, але все-таки масштаби цього фактора достатньо загрозливі. Плюс треба розуміти, що при гасінні займань окупаційна адміністрація застосовує оборювання. А це фактор, який взагалі перекреслює існування цілини як такої. Тому що після пожежі цілина може відновитися, але плуг для неї означає смерть”, - пояснив він.
За його словами з часом вигоріла територія відновиться, але це буде багаторічний переліг, а не первісний степ.
“Добре, що поки масштаби цієї проблеми не набули критичного розмаху, але факти застосування плуга при гасінні пожеж застосовуються. Плюс, треба розуміти, що частина пожеж в Асканії-Нова спричинена військовим фактором, і це, звичайно, також накладає відбиток на збереженість цієї екосистеми”, - додав директор заповідника.
Територію, де розташований заповідник “Асканія-Нова”, армія РФ окупувала в перший день повномасштабного вторгнення в Україну. Наприкінці березня 2023 року окупаційна влада встановила над ним повний контроль.
5 грудня 2023 року російське пропагандистське медіа повідомляло, що до окупованого заповідника в Херсонській області доставили сім тварин із Росії. Водночас законний директор заповідника Віктор Шаповал у коментарі для “Вгору” сказав, що так вони прикривають вивезення тварин. Стрілець написав, що з “Асканія-Нова” окупаційна влада вивезла по декілька особин зебри Чапмана, бізона американського, коней Пржевальського та оленя Давида.
У грудні цього ж року Нацполіція повідомила про підозру в колабораціонізмі 48-річному Дмитру Мещерякову, який із березня 2023 року очолює захоплений російськими окупантами біосферний заповідник "Асканія-Нова".
У заповіднику є проблеми через відсутність наукового супроводу, адже наукові співробітники відмовилися від співпраці з російськими окупантами, а технічний персонал, який залишився в установі, забезпечує лише елементарні технологічні процеси. В ефірі “Вгору” законний директор розповів, що загинула практично вся колекція Кафрського буйвола через переохолодження.
Теплолюбний вид до холодів утримували на відкритому просторі. Це результат бездіяльності окупаційної адміністрації заповідника. Також загинула значна кількість сайгаків.
У квітні 2024 року окупаційна влада відкрила для відвідувачів захоплений біосферний заповідник “Асканія-Нова”. У коментарі Медіаплатформі “Вгору” законний директор заповідника Віктор Шаповал зазначив, що це небезпечно, адже “Асканія-Нова” розташована недалеко від зони активних бойових дій.
27 червня 2024 року 7 зебр Чапмана з Асканії-Нова незаконно вивезли до анексованого Криму.
Збитки через вивезення російськими окупантами тварин із біосферного заповідника “Асканія-Нова” на лівобережжі Херсонщини становлять понад 60 млн гривень.
Очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін заявив, що заповідника "Асканія-Нова", який розташований на тимчасово окупованій території Херсонської області “більше немає”. Директор заповідника "Асканія-Нова" Віктор Шаповал в коментарі Суспільному повідомив, що переконаний, що слова Прокудіна вирвали з контексту, факти вивезення тварин дійсно мають місце, але про знищення заповідника на сьогодні не йдеться.