Міністерство охорони здоров'я України офіційно затвердило новий клінічний протокол лікування та профілактики ВІЛ-інфекції.
Про це повідомляє пресслужба Кабміну.
Офіційно міністерство затвердило рекомендації ВООЗ з лікування 2018 року та рекомендації з тестування 2016 року. Відтепер кожен українець, що живе з ВІЛ, незалежно від кількості вірусу в крові, має право отримувати безоплатне лікування пожиттєво. Як зазначають в уряді, лікування інфекції стане не лише ефективнішим, зручнішим, але й економічно доступнішим.
Як основну схему лікування для українців використовуватимуть препарат з долутегравіром.
"З цією діючою речовиною був розроблений комбінований препарат, який виробляють дев'ять компаній. Завдяки цьому вартість однієї дози препарату стала дешевшою в шість разів та нині для України коштує 5 грн 40 копійок. Інноваційний комбінований препарат поєднує в собі декілька діючих речовин, а отже, пацієнт може приймати лише одну таблетку щоденно", – розповіли в міністерстві.
Новий протокол також передбачає, що діагностування ВІЛ можливо лише двома швидкими тестами різних виробників. Ця норма дозволить поставити людину на облік швидше, а отже, швидше розпочати лікування ВІЛ-інфекції та досягти цілей Глобальної стратегії ЮНЕЙДС 90–90–90, коли 90% людей, які живуть із ВІЛ, знають про свій ВІЛ-статус, 90% з них отримують відповідне лікування і така ж кількість осіб, що лікуються, мають невизначене вірусне навантаження.
Також в Україні тепер дозволено використовувати антиретровірусну терапію – пігулки, які не дають ВІЛ інфікувати організм, – для доконтактної профілактики інфекції. МОЗ рекомендує вживати цю терапію людям з так званих груп ризику:
"Медичні послуги з виявлення, профілактики та лікування ВІЛ відтепер надаватимуться комплексно. Підходи будуть спрощені і стандартизовані, а доступ українців до якісних медичних послуг поліпшиться", – додали в МОЗ.
Україна – лідер серед країн Європи за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За даними ВООЗ, близько 7% відсотків ВІЛ-інфікованих від загального числа заражених проживає зараз саме в 55 країнах європейського регіону, умовно розділеного на Східну, Центральну і Західну Європу. Відомо, що приблизно 250 тисяч українців сьогодні живуть з ВІЛ, проте лише 140 тисяч з них знають про свій статус.