Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

У Швейцарії говоритимуть про український Крим

Поширити:
23 лютого 2024 09:00
2,731

«10 років окупації Криму: наслідки» – таку назву має наукова конференція, яка відбудеться 26 лютого в університеті швейцарського міста Лозанни. Там аналізуватимуть проблеми та культурні втрати анексованого Криму й наслідки цього для світової культури. Про майбутню подію, її важливість та мету нам розповіла одна з організаторок заходу, наша землячка Анастасія Шевченко.

Анастасія – випускниця Херсонського Державного університету, докторка філософії – нині старша наукова співробітниця Лозаннського університету. До війни багато років працювала журналісткою, зокрема, й у Кримському Центрі журналістських розслідувань. Разом з колегами розслідувала корупційні схеми, схеми обходу санкцій, висвітлювала різні гострі проблеми. Тому тема Криму для неї дуже близька та важлива.

До Швейцарії Анастасія переїхала після повномасштабного вторгнення, і за час наукової роботи в Лозаннському університеті раніше вже організовувала  заходи, присвячені подіям війни. Підіймалася й Кримська тема. Науковиця переконана: ця тема не втратила актуальності, а навпаки – на часі. Адже обговорення в науковому товаристві основних проблем Криму допоможе віднайти шляхи їх вирішення, ймовірно доступні після деокупації.

Велика конференція в університеті Лозанни «Humanities in Ukraine. Racial Trends and Challenges». березень 2023 року. У заході взяли участь – посолка України у Швейцарії Ірина Венедиктова й координаторка Кримської платформи Марія Томак, яка долучилася онлайн.

Учасники конференції мають намір привернути увагу до української позиції щодо Криму, а також надати наукову інформацію про наслідки колонізаційних наративів і практик агресора, – пояснює мету заходу Анастасія.

Вона звертає увагу на те, що росіяни в Криму продовжують ув’язнювати та вбивати незгодних і активно знищують кримськотатарську культурну спадщину на півострові.

Попри міжнародну заборону використовувати археологічні надбання окупованої країни, російські археологи поводяться зухвало й активно проводять незаконні розкопки. Їхні дії порушують не тільки українське законодавство, а й міжнародне право та конвенції ЮНЕСКО.

Інформацію, яка уможливила такі висновки, науковці отримали з відкритих джерел на окупованій території, на сайтах різних окупаційних установ часто розповідають про знахідки та виставки. Є публікації про результати такої нібито наукової діяльності й у різноманітних журналах.

Якщо спочатку російські вчені виправдовували свою активну “археологічну” діяльність тим, що нібито рятують потенційні знахідки від можливих руйнувань через вплив стихій та природних лих, то потім стали відверто хизуватися масштабом розкопок, особливо на околиці Херсонеса, і вивозити знайдені артефакти.

Наводимо фрагмент доповіді Голови Кримського відділу Асоціації археологів України Тетяни Шевченко, яка досліджувала цю тему й планує докладно розповісти про це на конференції.

Найболючіше в цій ситуації те, що археологічна спадщина – невідновлювана. До того ж розкопки – руйнівний метод досліджень, тому з поспіхом не асоціюються. Основну інформацію з памʼятки можна отримати лише в момент розкопок, все інше – втрачається назавжди. Попри підміну понять або відверту брехню росіян, сумнівів у меті поспішних розкопок у Криму не залишається: вони поспішають забрати все, що вдасться, поки ця територія незаконно їм належить.
 Спілка археологів України / The Ukrainian Association of ArchaeologistsРозкопки на території Херсонеса

Крім Тетяни Шевченко, яка представлятиме університет Лозанни, на конференції виступатимуть експерти та вчені:

  • Анастасія Шевченко – Лозаннський університет;
  • Ельміра Аблялімова-Чийгоз – Бахчисарайський історико-культурний заповідник, Кримський інститут стратегічних досліджень;
  • Олексій Полегкий – Цюрихський університет;
  • Роман Горбик – Базельський університет;
  • Антоніна Скиданова – Фрайбурзький університет;
  • Микола Вальківський в минулому науковий співробітник Женевського університету – нині Президент Першої Міжнародної Української Фундації.
  • Київський університет ім. Бориса Гринченка представлятимуть Олена Александрова, Галина Саган, Віталій Андрєєв та Світлана Андрєєва.
Науковці говоритимуть про придушення культури корінного населення Криму, спотворення історії на користь великоросійських наративів і зумисне знищення культурної спадщини. Про еміграцію кримських татар до Туреччини з початку окупації півострова. Досліджуватимуть вплив анексії на глобальну геополітику та роль гуманітарних наук Росії в ідеологічній підготовці анексії Криму. Йтиметься й про боротьбу за військову історію Криму в контексті російсько-української війни та інші важливі теми.

Одним з учасників конференції буде магістр політології Ярослав Божко – спікер руху громадянського опору «Жовта стрічка», який зародився саме в Криму. Він розповість про громадянський спротив на окупованих територіях України у 2022-2024 роках.

Не оминули запланований захід своєю увагою й в Організації Об'єднаних Націй. Делегували заступника Постійного представника України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві Олега Павлишина.

Анастасія очікує, що ця зустріч на академічному майданчику приверне увагу європейської спільноти, зруйнує хибне уявлення, що проблема Криму виключно політична, і дозволить якнайкраще проаналізувати виклики, які стоять нині перед кримчанами, а ще гостріше постануть вже після звільнення півострова.
Анастасія в Австрії на горі Гроссер Гальтенберг під час Європейського форуму в Альпбаху 2023
  • Про знищення росіянами нерухомих культурних пам’яток Херсонщини читайте в матеріалі Вікторії Глєбової.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів