Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

У Херсоні судять місцевого гвалтівника-збоченця

Поширити:
21 вересня 2023 14:44
3,335

У Херсонському міському суді розпочалося слухання справи про жорстоке зґвалтування дівчини. Постраждала померла від кровотечі.

Страшна подія стала в одній із квартир міста 21 червня цього року. Як розповідають місцеві жителі, власник квартири Михайло* вживає наркотики, алкоголь, поводиться агресивно.

Того вечора чоловік постукав до одного з сусідів і попрохав викликати “швидку”. Мовляв, у нього останні кілька днів знайома живе, їй стало зле, схоже, у неї викидень.

Майже одночасно інша сусідка побачила через вікно, що в кімнаті Михайла на підлозі біля ліжка в калюжі крові лежить гола дівчина й не ворушиться.

Коли на виклик сусідів приїхала “швидка”, власник квартири чекав лікарів на кухні. На питання фельдшера, кому погано, – махнув рукою до кімнати, мовляв, Оксані, вона там. А що з нею сталося, сам не розуміє.

Дівчинка була без свідомості. Її доставили до лікарні ім. Олександра Лучанського. Але врятувати, на жаль, не вдалося.

Експертиза встановила, що Оксану* заґвалтували до смерті. Спочатку геніталіями, потім – дезодорантом циліндричної форми (його, із залишками слідів крові вилучили на місці події під час обшуку).

Дівчина пручалася, поки не знепритомніла. На тілі в неї виявили чисельні синці, садна, рани та залишки скотчу. Садизм гвалтівника призвів до смертельної втрати крові. 

Чоловіка одразу затримали. Під час обрання запобіжного заходу він не каявся, вину визнавав частково і просив відпустити його під домашній арешт. Але суд ухвалив тримання під вартою. 

Михайла звинувачують за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • у тяжкому злочині, передбаченому ч. 2 ст. 121 (умисне тяжке тілесне ушкодження, вчинене способом, що має характер особливого мучення; або таке, що спричинило смерть потерпілого/ої), – карається позбавленням волі до десяти років;
  • та в особливо тяжкому злочині, передбаченому ч. 5 ст. 152 (дії сексуального характеру без добровільної згоди потерпілої особи, що спричинили тяжкі наслідки), – до п'ятнадцяти років позбавлення волі.  

Після підготовчого засідання справу вже призначено до судового слухання.

Ця жахлива подія юридично відноситься не до домашнього насилля, а до категорії злочинів на побутовому ґрунті.

Адже Михайло з Оксаною, як поясняє тимчасовий виконувач обов'язків начальника відділу комунікації поліції Херсонської області Андрій Кований, познайомилися буквально напередодні, і дівчина переїхала жити до звинуваченого буквально за лічені дні до смерті. Отже, вважати їх однією родиною було б не правильно.

Побутові злочини, тобто конфлікти між знайомими через спільний побут (це можуть бути сусідські, дружні та інтимні стосунки, проживання в одному під’їзді, квартирі, будинку, мікрорайоні), за словами Андрія Кованого, були й до війни, і в часи окупації Херсонщини, нікуди не поділися і тепер. Відбуваються переважно під час спільного вживання алкоголю, іноді наркотиків. На жаль, є і поножів'я, і побиття, і смерті.

За мирною статистикою, побутові злочини складали приблизно ⅔ усіх кримінальних справ. 

Чи стало зараз більше їх “на одиниці населення”, чи менше, – важко сказати. Адже, по-перше, ніхто ще не аналізував, як вплинуло повномасштабне вторгнення РФ в Україну на злочинність, не пов’язану з війною. А по-друге, наразі ніхто не може назвати точну кількість жителів Херсона – люди постійно виїжджають та повертаються.

І домашнє насилля в усіх його проявах – психологічне, фінансове, фізичне (у тому числі сексуальне) – теж відбувається.

Як вже писала Медіаплатформа “Вгору”, одразу після деокупації в Херсоні відновив роботу Центр матері та дитини й притулок для жінок, що постраждали від домашнього насилля.

Також у місті функціонує мобільний центр допомоги врятованим, в якому можуть надати психологічну підтримку, юридичну консультацію та соціальну допомогу потерпілим від бойових дій та насильства під час війни. Центр ВДОМА (центр відновлення, допомоги, оцінювання, моніторингу, адвокації). У них є соціальні працівники, є психологи і юрист.

Крім того, у кожному регіоні при Департаментах соціального розвитку обласної державної адміністрації мають бути посадовці з питань:

  • запобігання та протидії домашньому насильству;
  • протидії насильству за ознакою статі;
  • забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Інформація про посадовців та їх контакти постійно оновлюються та є актуальною на урядовому сайті 1547

Контакти відповідальних осіб з питань запобігання та протидії домашньому насильству 

Контакти відповідальних осіб з питань протидії насильству за ознакою статі 

Відповідальні структурні підрозділи обласних державних адміністрацій з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків 

На день написання матеріалу  жодного ПІБ та контакту вищезазначених відповідальників на Херсонщині не було, є лише адреса Департаменту соціального розвитку ХОДА та електронна пошта [email protected].

Також за офіційною інформацією Національної сервісної служби,  у випадках домашнього насилля херсонці можуть звернутися в місті за допомогою до:

  • притулку, режим роботи – цілодобово, тел. (0800) 703 370, (067) 175 96 89;
  • денного центру, режим роботи пн. – чт. 08:00-17:00, пт. 08:00-15:45, тел. (0800) 703 370, (095) 646 92 87;
  • мобільних бригад, режим роботи пн. – чт. 08:00-17:00, пт. 08:00-15:45, тел. (0800) 703 370, (095) 646 92 87.

Проте телефон (0800) 703 370 не працює, автомат просить перевірити правильність набору.

За номером (067) 175 96 89 систематично не беруть слухавку.

А абонент (095) 646 92 87 – “хронічно” поза зоною.

Та попри все, реальна допомога надається. Соціальні служби та громадськість працюють “пліч-о-пліч” з поліцією.

Після того, як надходить повідомлення про домашнє насилля на гарячу лінію поліції “102”, чергові негайно передають інформацію херсонській ПОЛІНІ.

Нагадаємо, – ПОЛІНА – скорочення від фрази “поліція проти насильства”. Це мобільні групи реагування на сімейні конфлікти. Вони почали працювати в Херсоні ще у 2019 році й поновили роботу одразу після деокупації лівобережжя.

Звернутися безпосередньо до ПОЛІНИ людина не може, – пояснює Андрій Кований, – тільки через диспетчерів лінії “102”, які  їх  направляють. Можуть виїхати інші екіпажі, або дільничний, або патрульна поліція, але в основному виїжджає саме ПОЛІНА.

Фахівці можуть обмежитися профілактичною бесідою з правопорушником, а можуть ініціювати кримінальне провадження. Крім того, вони працюють із жертвою, допомагають їй подолати наслідки насильства, знайти прихисток від кривдника та юридичну/психологічну підтримку. 

Також херсонцям (і не лише) доступна урядова Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. Дзвінки в межах України за номером 1547 безплатні,   для дзвінків із-за кордону працює номер +38(044) 284-19-43 (оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку). 

Тут можна отримати не лише консультацію, психологічну підтримку, поради як діяти, а й дізнатися, де знайти прихисток та допомогу  в кожному конкретному випадку.

А про роботу соціальних служб у фронтовому Херсоні, у тому числі з постраждалими від домашнього насилля, детальніше, – в статті “Багато чого навчилися і готові допомагати – про роботу Центру соціальних служб у фронтовому Херсоні”.

 *Імена змінено.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів