Підтримати нас

Ганна Зарудня: "Моя Антонівка стала островом"…

07 червня 2023 15:24
1,561
Поширити:

Уже на світанку 6 червня селище Антонівка, передмістя обласного центру, було відрізане від Херсона. Вода, що хлинула вночі через підірвану росіянами греблю Каховської ГЕС, затопила шляхи з населеного пункту. Місцевій жительці Ганні Зарудні довелося евакуйовуватися ледь не “козячими стежками”.

Ганна Михайлівна Зарудня – відома в Херсоні й не тільки активістка, інженер-гідролог, керівниця громадської організації «Антонівська хвиля», яка багато років захищала екологію Дніпра, боролося проти незаконного захоплення та забудови берегів. 

У тому числі залучала незалежних експертів і доводила, що плани Укргідроенерго побудувати на місці греблі ще й Каховську ГЕС-2 заподіють непоправну шкоду екології пониззя ріки. 

Тими планами передбачалося запустити ще один гідровузол, який двічі на день, вранці та ввечері, “у пікові години”, спричиняв би коливання рівня Дніпра – підйом до метра в районі греблі та близько пів метра в Херсоні.

Через спротив херсонських активістів плани з будівництва Каховської ГЕС-2 відклали.

Але трапилося інше лихо, більш руйнівне та катастрофічне – російська навала.

Напередодні повені Ганна Михайлівна якраз повернулася в Антонівку. Адже виїздила через постійні обстріли селища росіянами. До того ж один зі снарядів “прилетів” у її будинок, знесло дах, пошкодило вікна, двері, стіни.

Над моїм будинком натягли гідробар’єр, там залишалися речі, тож я приїхала, поки кілька днів було тихо, подивитися що там та як, – розповідає Ганна Михайлівна. – Спала в сусідів, бо їх дім не так пошкоджено. Прокинулася від вибухів, перебралася до підвалу, але заснути більше не вдалося. Ця ніч була, мабуть, найстрашнішою, яку довелося пережити. Гатили так сильно, що в підвалі все ходило ходором і на голову сипалося. Зранку дивлюся, навколо ще кілька будинків розбомбили, а нижче, де наша зелена школа (на базі ЗОШ №21),  – вода розлилася. На стадіоні лише одна вежа стирчить…

Будинок Ганни Зарудні розташовано приблизно на висоті 10 метрів від урізу води, тож повінь до нього не дотяглася. Але всі дороги навколо вже були затоплені, а вода прибувала.

Виїхати стало неймовірно складно, – опановуючи хвилювання, ділиться пані Ганна. – Адже моя Антонівка стала островом. Знайомі на машині взяли мене із собою й вивезли просто дивом. Якимось околицям, ґрунтовими стежками, вздовж насипу залізниці... Дісталися до вокзалу десь уже о восьмій  ранку.

Ганна Зарудня пережила термінову евакуацію вже двічі. Уперше виїхала з Херсонщини 20 листопада 2022 року через обстріли селища російськими військовими та зруйноване житло. Вдруге – 6 червні 2023 року, через екологічну катастрофу, яку росіяни спричинили підривом Каховської ГЕС.

Р. S. Ця інформація зібрана та зафіксована журналістами “Вгору” разом із  документаторами злочинів російської федерації адвокатом Української Гельсінської спілки з прав людини та Фонду милосердя та здоров'я Олександром Даниловим. 

Якщо ви теж є свідком чи жертвою воєнного злочину ерефії, повідомте про це. Напишіть на пошту: tribunal_for_putin@helsinki.org.ua або просто залиште контакти й правозахисники з вами зв’яжуться. Кожна історія важлива! Ці свідчення не дозволять забути про горе, яке росіяни принесли на українські землі та покарати винних. З початку повномасштабного вторгнення, у рамках ініціативи Т4Р, задокументовано понад 40 тисяч воєнних злочинів Росії проти України. Усі дані документатори вносять у загальну базу, яка оновлюється щодня.

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ