Комітет Ради Європи з біоетики у зв'язку із пандемією коронавірусу рекомендував країнам забезпечити громадянам рівний доступ до вакцинації та приділити особливу увагу людям, які перебувають в уразливому становищі. А у разі нестачі вакцин встановити такі пріоритети, щоб запобігти в першу чергу поширенню захворювання та смертям від супутніх хвороб.
Юристи Херсонської громадської приймальні благодійної організації Фонд милосердя і здоров’я запитали Міністерство охорони здоров’я, як сьогодні на державному рівні забезпечено доступ до вакцинації ВІЛ-інфікованим та чи є застереження щодо щеплення таким пацієнтам.
Генеральна директорка Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності Ірина Руденко пояснила, що в країні розроблена і затверджена так звана Дорожня карта вакцинації. Згідно з документом визначено дев'ять пріоритетних груп для вакцинації:
медичних працівників;
працівників соціальної сфери та соціальних працівників;
осіб, які проживають у закладах (установах) з надання довгострокового догляду та підтримки та працівники таких закладів (установ);
людей похилого віку (60 років і старше);
військовослужбовців, які беруть участь в Операції об'єднаних сил;
працівників критично важливих структур державної безпеки;
учителів та інших працівників сфери освіти;
дорослих (віком від 18 до 59 років) із супутніми захворюваннями, які перебувають у групі ризику (захворювання ендокринної системи, серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання дихальних шляхів, хронічні захворювання нервової системи, хронічні захворювання сечовидільної системи, онкологічні захворювання, хронічні захворювання органів кровотворення та крові);
людей, які перебувають в місцях обмеження волі та/або слідчих ізоляторах та працівників місць обмеження волі та/або слідчих ізоляторів.
Отже, ВІЛ-інфіковані не підпадають під вищеперелічені пріоритети. Але, якщо у людини є супутня хвороба з переліченої групи ризику (наприклад, хронічні захворювання дихальних шляхів - туберкульоз), або вона працює у школі чи в структурі державної безпеки - то може теж вакцинуватися першочергово.
Також, згідно з офіційною інформацією, на сьогодні відсутні відомості щодо особливості щеплень, побічних ефектів, застереження для хворих з ВІЛ-інфекцією. Однак на пізніх стадіях (СД4 менше ніж 200 кл/мкл) вакцинація пацієнтам протипоказана.
Крім того, Ірина Руденко зазначила:
“Дорожня карта є опорним стратегічним документом для впровадження кампанії з вакцинації, розробки макропланів на рівні країни та детальних планів на рівні регіонів. Дорожня карта буде доповнюватися та оновлюватися для того, щоб показувати найбільш актуальну інформацію як про стан розробки вакцин, так і про стан готовності до вакцинації в Україні”.
Нагадуємо, що вакцинація в Україні проводиться добровільно й лише за персональної згоди кожного пацієнта.
P.S. Комплексу юридичну допомогу анонімно та безкоштовно можна отримати у мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини у 13 містах України.
Благодійна організація Фонд милосердя та здоров’я також входить до мережі громадських приймалень УГСПЛ. І юристи Фонду надають допомогу у сферах медичного, трудового, адміністративного та кримінального права; порушення безперервності лікування; гендерної рівності та правопорушень, пов’язаних з цим, а також щодо заборони катувань, нелюдського або такого, що принижує честь і гідність, поводження або покарань щодо осіб, які належать до цих цільових груп.
Адреса приймальні: Херсон, вул. Бориса Мозолевського (Фрунзе), 2 оф. 19
Приймальні дні:
Понеділок, вівторок з 09.00 до 16.00
Перерва з 12.00 до 13.00
Попередній запис за тел. (066) 790 90 21
(0552) 49-60-03,
Електронна адреса: [email protected]
P.P.S. Проєкт «Юридичний захист людей, які живуть з ВІЛ, ТБ та представників уразливих до ВІЛ груп населення через надання комплексної юридичної допомоги» реалізується в рамках проєкту «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні» за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.