Щонайменше 67% затримань в Україні відбуваються незаконно. Про це свідчать дані дослідження "Роль прокурора на досудовій стадії кримінального процесу", проведеного за ініціативи МФ "Відродження".
Як сказано в дослідженні, саме у 67% досліджених протоколів про затримання місцем фактичного затримання вказано кабінет слідчого. На думку авторів, це вказує на те, що перед складанням протоколу людина тривалий час була фактично затримана, але без визначеного статусу.
За словами голови Експертного центру з прав людини, одного з авторів дослідження, Юрія Бєлоусова, важко уявити ситуацію, за якої людина сама добровільно прийде в кабінет слідчого для затримання. А отже – інформація в протоколах неправдива, і може свідчити навіть про вчинення злочинів.
Крім цього, часто протоколи про затримання взагалі не складаються, навіть якщо людина декілька годин була закрита в кабінеті слідчого.
"Давайте подивимось на цифри. За 2016 рік поліція затримала 9 500 осіб. Начебто достатньо велика цифра. Однак, поглянемо на неї під іншим кутом. В Україні наразі працює близько 700 районних відділів поліції. Виходить, що один райвідділ затримує в середньому близько 13 осіб на рік – тобто лише одну особу на місяць. Виникає цілком логічне питання: можливо, у нас впала злочинність? Але в минулому році зареєстровано майже 600 тисяч злочинів, і це аж ніяк не менше, ніж у попередні роки. Так в чому ж справа? Наші дослідження показали: кількість фактичних затримань не зменшилась – їх просто перестали реєструвати, а затримані особи перетворилися на "невидимок", - підкреслює Бєлоусов.
За словами дослідника, існує також практика погодження затримання з прокурором та навіть суддею. Якщо прокурор чи суддя говорять слідчому, що затриману людину не візьмуть під варту, її відпускають без складання протоколу. А отже – без можливості оскаржити затримання або поскаржитись на порушення своїх прав.