Громадський центр правосуддя розпочав серію відеоконсультацій «Права людини vs коронавірус»

Враховуючи масштаб та вплив заходів з протидії поширення епідемії коронавірусу в Україні, Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари за фінансової підтримки Європейського Союзу розпочинає цикл відеоконсультацій «Права людини vs коронавірус».

Авторка і спікерка – правова радниця Центру, адвокатка Юлія Лісова. Головне завдання відео – зорієнтувати людей щодо впливу заходів з протидії коронавірусу на реалізацію їх прав – що обмежилось і яким чином, як це співвідноситься з правами людини, яка альтернатива обмеженням, який можливий подальший розвиток ситуації, повідомляє Громадський простір.

Перша тема – «Вплив оголошеного карантину на реалізацію (обмеження) прав людини. Основні права людини, які обмежені у зв’язку з введенням карантину».

Коли ми говоримо про такі особливі режими у державі як карантин або, навіть, надзвичайний стан, ми маємо розуміти, що забезпечуються ці режими головним чином шляхом обмеження основних прав людини. Тому, в ці періоди як ніколи важлива оцінка дій держави з втручання у права людини: наскільки вони є обґрунтованими, необхідними, та чи дійсно вони переслідують саме мету захисту.

З яких джерел громадянин може дізнатись про свої права людини? Основні нормативно-правові акти, які містять такий перелік – Конституція України (Розділ ІІ – Права, свободи та обов’язки людини і громадянина), Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Міжнародний пакт про громадянські та політичні права. Важливо розуміти, що Держава є гарантом прав людини. Але разом з тим, в обличчі своїх державних органів та посадових осіб, вона також має право обмежувати практично всі права людини. Але такі обмеження можуть бути як законними так і  незаконними.

Незаконні обмеження – порушення прав людини:

- коли вони здійснюються не на підставі закону. Будь яке обмеження, втручання з боку держави повинно здійснюватися на підставі закону. Тобто повинен бути нормативно-правовий акт, який надає державі таке конкретне право в конкретній ситуації.

- коли вони не переслідують законну мету (або незрозумілу взагалі, яку мету вони переслідують);

- коли вони носять непропорційний загрозі  характер (коли мету їх застосування можливо було досягнути меншими обмеженнями).

Відповідно, обмеження прав, які здійснюються на підставі закону та з метою, яка передбачена законом і саме тими заходами, які забезпечать той справедливим  баланс між обмеженнями та поставленою метою – будуть законними. 

За будь-яких обставин не підлягають обмеженням такі права людини як:

-        не бути підданим катуванням,

-        не бути залученим до рабської праці,

-        не бути покараним не на підставі закону.

Обмеження цих прав за будь-яких обставин та режимів будуть незаконними.

Наразі, у зв’язку з загрозою розповсюдження коронавірусу в Україні органи влади прийняли ряд нормативно правових актів, які вводять в Україні особливий режим, за якого обмежуються права людини.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини