Підтримати нас

Відворотне покарання: хто (не)відповість за зрубані ліси Херсонщини?

Автор статті
31 грудня 2019 05:55
1,175
Поширити:

Херсонські ліси займають близько двох відсотків площі області або 70 тисяч гектарів.

Але один з найменш лісистих регіонів України займає перші місця за обсягами нелегальних рубок. За словами місцевих активістів, одна з причин розгулу лісових браконьєрів — корумпована правоохоронна система. У місцевих відділках поліції та прокуратури працюють родичі та знайомі лісових браконьєрів, за допомогою яких ті уникають покарання. Більшість судових справ до суду просто не доходять: їх закривають ще на етапі досудового слідства.  Онлайн-газета «Вгору» вже писала про приголомшливі масштаби нелегальних рубок лісу в Голопристанському лісництві Херсонської області. Тож ми вирішили порівняти кількість затриманих правопорушників та скількох з них покарано.

Масштаби рубок в Голопристанському районі Херсонської області вражають.

Хто тримає бензопилу?

За даними Херсонського обласного управління лісомисливського господарства (ЛМГ), з 2015 року по 1 листопада 2019 року в Голопристанському лісництві браконьєри зрубали майже 57 тисяч метрів кубічних деревини. Це, приблизно, тисяча сто вантажних вагонів. Сума збитків — 312 мільйонів гривень. Унікальний сосновий ліс, висаджений 60 років тому щоб зупинити наступ пісків на навколишні села, знищують десятки браконьєрських груп з тих же сіл. У кожній «бригаді» по 3-4 людини, всього близько ста осіб. Особливого розмаху вирубка  набула після 2017 року, коли за згодою із Голопристанським ЛМГ територію лісництв почали патрулювати члени громадської організації «Добровільна спілка по збереженню лісів України». Та замість захисту сосен вони поставили на потік нелегальну та хаотичну заготівлю деревини, взявши під свій контроль місцевих винищувачів насаджень.

Як наголошує старозбур’ївський староста Віктор Маруняк, без відома поліції та лісівників спиляти сосен на таку суму неможливо. В той самий час активісти, які з міркувань власної безпеки попросили не називати їх імен, озвучують суму, за яку можна закрити справу у місцевій поліції або прокуратурі — 500 доларів США.

— За зміну з четвертої години дня до третьої ночі рядові браконьєри-лісоруби отримують на руки від тисячі гривень, — діляться активісти. — За тиждень-півтора роботи зібрати необхідну суму нескладно. Та для них у цьому нема потреби, бо ловлять тих, хто не хоче ділитися.

Віктор Маруняк – зліва.

За результатами ревізії та обсягів незаконно зрубаної деревини, по Голопристанському ЛМГ з 2015 року лісівники виявили 164 факти браконьєрських рубок. З них 157 — на рахунку невиявлених або невстановлених порушників. Одинадцять порушників добровільно виплатили суму збитків у розмірі 210 тисяч гривень.

На кожен факт незаконної рубки складається протокол, який передається далі, до поліції. У Головному управлінні національної поліції по Херсонській області нам повідомили:  з 2017 року у Голопристанському відділі поліції зареєстровано 207 кримінальних проваджень, пов’язаних з незаконною вирубкою деревини. Під час перевірки закрили 140 проваджень, чотири спрямовані до суду. По шістидесяти трьом провадженням, що залишилися, наразі проводиться досудове розслідування.

У кожному з чотирьох вироків щодо незаконної порубки деревини фігурують точні суми наданих державі збитків: 6547,84 гривень, 4779, 05 гривень, 14 085, 54 гривень та 7509,31 гривень.  По перших трьох справах суд призначив штраф у розмірі 850 гривень, останнього обвинуваченого оштрафували на 5100 гривень.

Ліси бідкаються, влада розводить руками

У ГУНП по Херсонській області уточнюють: існує ряд складнощів, пов’язаних з розслідуванням «лісових» справ. Серед них — недосконале законодавство, необхідність складних і довготривалих експертиз та відсутність нормативно-правових можливостей притягнення до відповідальності ймовірних порубщиків.

У свою чергу, в Херсонському обласному управлінні ЛМГ вказують на зв'язок між збільшенням кількості незаконних рубок деревини та наслідком відсутності фінансування лісової галузі в регіоні.

— Ми не отримували кошти з 2016 року, — пояснює начальниця Херсонського обласного управління лісомисливського господарства Тетяна Касіч — І, на жаль, у нас було дуже велике скорочення штату, люди звільнялися, бо не отримували зарплату  рік-два. А щодо незаконної вирубки деревини… Справи доходять до правоохоронних органів, але їх закривають і результатів з цього немає. Вони оформляють і по факту виявлених порушників, але потім десь воно це все пропадає. Не від нас це залежить, на жаль.

Вже цього року лісівників Херсонщини включили до спецфонду державного бюджету, тож вони почали отримувати зарплату та набирати робітників у штат. А питання, коли та хто відповість за тисячі незаконно зрубаних дерев, так і залишається відкритим.

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «Тест на законність», що виконується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ