Підтримати нас

Офшори по-українськи. Повний текст дослідження схем ухилення від податків вітчизняних корпорацій

Автор статті
06 жовтня 2018 14:09
705
Поширити:

Три мільярди доларів на рік втрачає українська економіка через механізми виведення прибутків при експорті.

Про це стверджують стверджують автори дослідження «Переміщення прибутку при експорті залізної руди в Україні», яке було ініційоване незалежними профспілками Криворіжжя та проведене за підтримки фракції Європарламенту Європейських об’єднаних лівих та зелених Північної Європи (GUE/NGL). Співавторами дослідження є активісти «Соціального руху», преедає сайт socportal.info

Міжнародна команда експертів виявила, що при експорті залізної руди ціни навмисне занижені в середньому на 20%. Завдяки цьому в 2015-2017 роках було не оподатковано та виведено з України прибутку на 520 млн доларів США на рік. На підставі інших досліджень, з експорту сільгосппродукції та сталі, заниження в цих галузях відбувається більше ніж на 20%. І, якщо допустити, що ціни в цих секторах занижені всього на 20%, то виведення прибутку становить 3 млрд доларів на рік. А це втрати бюджету через втрачені податки на 540 млн доларів. Для порівняння, макрофінансова допомога Євросоюзу в ці ж роки складала 460 млн доларів на рік.

Після успішної презентації в Брюсселі, де це резонансне дослідження викликало багато відгуків, команда міжнародних авторів вирішила презентувати розслідування в Україні, в Києві, та розповісти громадськості про найбільш розповсюджені механізми виведення грошей із України.

– В Європі збентежені тим, що гроші їхніх платників податків йдуть на латання дірок українського бюджету, створених українськими олігархами. А не, наприклад, направляються на спільні наукові проекти, – коментує керівник дослідження Олександр Антонюк (DPhil Oxford).

Варто зазначити, що дане дослідження вже було успішно представлено на прес-конференції в Європарламенті минулого тижня. А найавторитетніший суспільно-політичний журнал континентальної Європи, «Der Spiegel», опублікував ексклюзивний матеріал про цю роботу.

– Немає сумнівів і в тому, що Україна користується ослабленим контролем Євросоюзу, – цитує Шпігель одного з депутатів Європарламенту в ексклюзивній статті про дослідження.

Виходить, що через певні схеми та ухилення від податків українська казна щороку пустіє на 540 мільйонів євро. В той же час, працівникам експортних підприємств постійно відмовляють в підвищенні зарплатні та покращенні умов праці, які є небезпечними, аргументуючи це тим, що компанії не мають достатньо прибутку для цього. В результаті, маємо найнижчі зарплати у світі, та власників-мільярдерів, які спустошують український бюджет.

– Отжебачимо документальне підтвердження абсолютно цинічної, але, на жаль, звичноїдлясучасної України ситуації, коли олігархічні клани системно виводять величезні кошти в офшори і при цьому підло бідкаютьсящо грошей у країні на модернізаціюсправедливусоціально-економічну політику та навіть на стипендії зовсім немає, – наголосив один із лідерів Партії «Республіка» Павло Вікнянський.

За результатами дослідження, громадські активісти та профспілки вимагають наступні заходи для припинення виведення прибутку з однієї з найбідніших країн Європи в багаті країни на кшталт Швейцарії:

• Зважаючи на великі розміри виведених прибутків, провести громадське обговорення змін до законодавства про трансфертне ціноутворення для усунення всіх формулювань, що дозволяють експорт за заниженими цінами.

• Розкриття інформації про податки у видобувній галузі (залізна руда), виплачених експортерами за межами України, в дусі директив ЄС (EU transparency and accounting directives).

• Розкриття інформації Державної фіскальної служби про контроль експортних операцій. Внесення при необхідності змін в законодавство про комерційну таємницю.

• Контроль всіх великих експортних операцій, незалежно від географії експорту та наявності зв’язку експортера з імпортером (прибуток може виводитися навіть через транспортні компанії).

• Повернення до списку «офшорів» Швейцарії, Люксембургу та детальний аналіз податкових ставок в інших країнах-імпортерах українських товарів.

– Як бачимо за результатами дослідження, прибутку досить. А отже податків має сплачуватися набагато більше. Тому чи насправді Україні потрібні кредити МВФ та непідйомні тарифи на газ?, – підсумував економіст, заступник директора Центру соціальних і трудових дослідень (ЦСТД) Захар Попович.

Співавторами дослідження, окрім членів «Соціального руху» Олександра Антонюка та Захара Поповича, виступили керівник секретаріату Незалежної комісії з реформування міжнародного корпоративного оподаткування (включає Джозефа Стіґліца та Тому Пікетті) та викладач Нотингемського університету (Велика Британія) Томмазо Фаччо і журналіст-розслідувач Грем Стек, автор резонансного викриття «вишок Бойка». У презентації дослідження також взяла участь представниця Незалежної профспілки гірників України Алла Латнер.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ