Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Затоплення. Запитання, проблеми й надії постраждалих херсонців

Поширити:
01 липня 2023 10:07
1,921

Щоби дізнатися, з якими проблемами стикаються люди, чиї оселі постраждали від підтоплення або затоплення, достатньо поспілкуватися навіть з однією людиною. Поділилася з нами своїми бідами, страхами, переживаннями та надіями херсонка Лілія Полозова.

Чекати на поліцію чи фіксувати самим?

Будинок пані Лілії був затоплений повністю — тільки коник даху стирчав із води. Коли ідеться про проблеми, жінка каже, що зараз почне плакати, бо поліція не приїздить фіксувати затоплення:

«Ми їх викликали вже декілька разів, щоби вони зробили відеофіксацію того, що є в нашому будинку. Ми не можемо виносити речі без них. Щоби комісію викликати, спочатку повинна бути оця відеофіксація. Я їх тут щодня зранку чекаю — ми ж тут не живемо, бо перебувати тут неможливо через страшенний сморід, жити в будинку не можна, і досі зі стелі тече — там капає, там ллється...»

Сподівання на швидке розв'язання питання виявилося марним. Понад тиждень — тиша. Жодного разу ніхто не передзвонив.

«Я маю таку інформацію, що в нас тут поліція з чотирьох областей, де вони? Я тільки бачу, як вони п'ють каву, я інколи до них підходжу. «Заява є?» — «Є». — «Викликали?» — «Викликали». — «Чекайте». А я ж не можу ні до чого доторкнутися без їхньої згоди. Я не можу холодильник витягнути, пральну машинку, такі великі речі, які потрібні кожній родині. Після прильоту вони приїхали одразу. А що зараз робити? Чесно, я в розпачі».

Насправді ж, враховуючи ситуацію з масовістю аналогічних злочинів, варто покладатися не на поліцію, а брати справу у свої руки, радить юрист громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я», адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов:

«Якщо поліція не фіксує пошкодження, людина може скласти акт самостійно, зафіксувати це все на відео, на фото, запросити сусідів, скласти акт у вільній формі, а не чекати поліцію. Якщо вона не планує в будинку нічого робити, то можна й почекати. Але поліція може ще тиждень не приїхати, і якщо людині немає де жити або вона хоче починати в будинку робити якісь справи, то треба діяти самим». Щобільше, такий акт є сенс складати навіть і коли поліція все зафіксувала. Не забувайте також за можливості подати інформацію про пошкоджене майно через "Дію".

З докладним алгоритмом дій можна ознайомитися в статті «Як зафіксувати матеріальну шкоду від повені через підрив Каховської ГЕС та отримати компенсацію».

Претензії є, або Що владі варто взяти на замітку

Але ж це не єдина претензія пані Лілії до місцевої влади. Звинувачує вона їх у дезінформації перед затопленням, каже: попри те, що сама виступає за петицію проти Мрочка і Прокудіна, чомусь їм повірила.

«Наша влада сказала, що максимальне підняття води в місті буде о 12.00. Ми о 12-й годині дітей і частину тварин відвезли до тітки чоловіка й повернулися. О 13.00 поїхали до дівчат провідати — води на провулку ще немає, о 13.40 ми повернулися — а там був уже апокаліпсис, води по пояс. Я була шокована, та я за 2 години встигла б вивезти все з будинку. А я дитині не дозволила свої нові наряди взяти — кажу, ну, це ж на два дні тут трішечки затопить, я потім привезу».

Каже, коли деякий час займалася роздачею гуманітарки, про цю дезінформацію тільки й розмов було! Люди вискакували в чому були, хтось спав — її сусідку із собакою довелося рятувати. А інша у вечірній сукні вискочила з дому — у ній вона була й через 2 дні, коли Лілія привозила їй гуманітарку.

Пригнічує і паперова бюрократія, і незрозумілість у питаннях відшкодування (будинок уже не відбудувати), і відсутність чіткого алгоритму дій, і погана комунікація влади з людьми. Наводить приклад: чоловік три тижні стояв у черзі до ЦНАПу, щоби зареєструвати пошкоджене житло. А коли потрапив до кабінету, виявилося, що можна було й не стояти — самому зареєструватися в «Дії».

«А ви не могли це написати на папірці та прикріпити його до скла, щоби люди, які мають змогу через «Дію» все зареєструвати, чергу не займали? Ви знущаєтеся?»

Переживає жінка і за тих, хто втратив документи. От сусідка рятувалась сонна — звісно, без документів. Або подруга доньки паспорт загубила. За законом відновлення документів триває 30 днів, але ж як зараз людині без паспорта оформлювати всі ці допомоги? Треба ж розуміти обставини. Термін скоротили таки до тижня, але ж через скандал!

Маленькі радощі в морі проблем

Справді кажуть — Земля обертається завдяки волонтерам. Пані Лілія розповідає, що за весь час, який вони перебувають «у підвішеному стані», їх усім забезпечили волонтери: новим одягом, теплими речами, матрацами, навіть посудом новим. Мотопомпа теж волонтерами подарована — з Києва приїхала. Зараз жінка всім радить висилати допомогу не абстрактно в Херсон, а конкретним волонтерам, у них точно нічого не пропаде і знайде адресата.

А ще троянди її радують, бо проклюнулися малесенькі листочки. Уже планує пересадити квіти в інше місце. Головне, що проблеми пані Лілія вже відпустила. Витягла шубку доньки, а та каже, що нічого, жодної речі не хоче з того будинку, бо нагадуватиме той жах.

«Але я сьогодні їй покажу відео. Прапор залишився, шпалери змило зі стін, а прапор залишився. Достойно висить, правда, уже в плісняві, але висить».

Тож можемо сприймати це за добрий знак, що нескорені херсонці подолають і ці проблеми.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів