Незабаром ми поринемо у довгоочікувані новорічні свята. Думав, яку б статтю написати з цього приводу. Вирішив не просто описати, як святкували наші городяни понад 100 років тому, але й трохи пофантазувати. Давайте разом вирушимо в подорож у часі, та глянемо очима херсонського обивателя на одну новорічну історію в Херсоні.
«1910 рік. Вечір. Напередодні Нового року… Учора моя дружина поїхала гостювати до сестри, тож я залишився один із собачкою Мілочкою. Тільки вона зараз прикрашає мою самотність. Нудно. Пішов блукати по вулиці Суворова. Яскраві срібні зірки горіли в чорно-синьому нічному небі. Електричне освітлення великими плямами «розпласталося» вулицею. Гомін херсонців та штовханина не налаштовували на святковий настрій. Мені не було з ким розділити мій настрій, тож мимоволі згадав рядки: «печаль давила его сердце, растворялась во рту горькой полынью, обвивалась вокруг шеи холодной змеей и не давала дышать»
Погодьтесь, з таким настроєм зустрічати Новий рік неможливо. Пройшовши трохи, присів на лавку та вирішив зачекати святкового настрою. Було зимно. Морозний вітер ворушив гілки дерев, а холодні мерехтливі зірки яскраво горіли у темному небі. Херсонці бігли повз літній буфет, дивуючись, що там немає не тільки чарки горілки, але й сухої канапки. Через п’ять хвилин на алеї з’явилася група людей на чолі з дамою у чудернацькому капелюшку. Ненароком вона підійшла до мене та прошепотіла:
- Дай папіроску і запам’ятай, що я тобі скажу. Бачиш ти цього старезного сивого дідугана в лахмітті? Це Старий Новий рік. Він сів за один з тих столиків, де влітку обивателі насолоджувалися шашликом, квасом та пивом. Навпроти нього стоїть пан Херсон, наш старий знайомий, а поряд з ним - поважні дами: в чорному – Військова, в червоному – Забалка, в зеленому – Мельниця, а позаду – Сухарна.
Слова дами в капелюшку ввели мене в невеликий ступор, подумав, часом чи не виникли в мене галюцинації на фоні випитого раніше вина. Але, протерши очі, побачив, що все те відбувається насправді. Тому вирішив поспілкуватися із загадковою особою:
- А ви, пані, хто будете?
- Я? Я – матуся Старого та Нового Року, пані Час.
- Ви матуся? Ви така молода та прекрасна!
- Я це й без вас знаю!
Потім дама підстрибнула на місці та зникла…
Підійшовши ближче до літнього буфету, я вирішив послухати діалог загадкових осіб, яких так описала загадкова пані.
Старий рік:
- Ось, мої милі, я вас покидаю, бо вже постарів та нікуди вже не годжусь.
Пан Херсон:
- Так, воно, звісно, сумно, але ми вам даруємо невеличкий презент, дачу на Дніпрі.
Пані Забалка:
- А я вам пирогів напекла в дорогу.
Пані Мельниця:
- Та й кожух дамо, бо прохолодно.
Старий рік, не стримуючи сліз:
- Дякую мої рідні, вдячний за ваші почуття та подарунки. У цьому році зробив не так багато хорошого: заморозив річку, позбавивши вас води, влітку не дав ані краплі дощу, що знищило врожай, виставив високу вартість квартир…
Несподівано у мене вирвалося:
- Чому наговорюєте на себе. Ви забули, що у нас з’явилося електричне освітлення.
Пані Військова вирішила підтримати:
- Ще з’явилися нові доріжки.
Старий рік:
- Ваша підтримка дуже приємна мені, але я вже чую, що наближається Новий рік…
У церквах вдарили 12 годин… На Суворівській вулиці, на мій подив, з’явився молодий, рум’яний Новий рік. Він був одягнений у білу сорочку, прикрашену рожевими стрічками, бантами та мереживами. Сидів він у колясці, яка була заповнена запашними трояндами. А коляску везла вже знайома дама – Час.
Першим слово взяв пан Херсон:
- Ваше новорічне «превосходительство»! Вітаємо Вас з приїздом. Хочемо у Вас попросити нову залізницю.
Пані Військова:
- Видовищ яких-небудь.
Пані Сухарне:
- Бруківку, школи, двісті тисяч рублів…
Кожний з присутніх почав щось просити у Нового року. Був приголомшений тим, що бачу та чую. Вирішив і собі щось випросити.
Але мене обірвав Новий рік:
- Ха, ха, ха! Ви багато просите, я не знаю, чи зможу виконати всі ваші побажання? А поки зараз дарую вам «Надії». Діліться ними з усіма.
З цими словами він махнув рукою та кинув на дорогу згорток з подарунком. Вся компанія кинулася до нього, намагаючись першим його вхопити. А згорток підстрибнув та покотився до Дніпра. Усі помчали за ним.
І тут я прокинувся, відчувши на своєму обличчі вологий шершавий язик. Оговтавшись, побачив, що сиджу на Суворівській, а поряд привітно скавчить Мілочка, радіючи моєму пробудженню. Почув один удар дзвіниці Успенського собору, яка повідомляла мені про першу ночі. І насниться ж таке у новорічну ніч. Хоча…може це був не сон? З такими роздумами та вже у святковому настрої пішов додому…»