Підтримати нас

Закон про наклеп загрожує свободі слова і українським ЗМІ

02 грудня 2018 14:45
561
Поширити:

В Україні вже другий тиждень не вщухають дискусії про чергові наміри деяких нардепів ввести кримінальну відповідальність за критику на їхню адресу. Резонанс від поданого законопроекту був настільки потужним, що відлуння докотилося навіть до країн Євросоюзу.

Минулого тижня троє нардепів зареєстрували законопроект, за допомогою якого пропонують ввести кримінальну відповідальність за наклеп, а фактично хочуть придбати імунітет від публічної критики, отримати незалежність від громадського обговорення їх діяльності. Такі норми медіаексперти вважають аналогічними тим, які були прописані членами Партії Регіонів в "диктаторських" законах 16 січня 2014 року. Про це в своєму зверненні заявили керівники відразу трьох авторитетних організацій – глава Національної спілки журналістів Сергій Томіленко, керівник Української асоціації медіабізнесу Олексій Погорєлов і глава асоціації "Незалежні регіональні видавці України" Олександр Човган.

"Спроба криміналізувати наклеп є дев'ятою з часу вступу в силу Кримінального кодексу 2001 року, – заявили медіаексперти в своєму зверненні. – Кримінальна відповідальність за наклеп і образу була скасована в Україні в 2001 році. Немає сенсу повторювати одні й ті ж помилки – на них потрібно вчитися. Криміналізація буде обмежувати свободу вираження поглядів, унеможливить висвітлення проблем корупції, зловживання службовим становищем. Подібні законопроекти є виключно засобом тиску на журналістів і медіа і можуть створити серйозний "охолоджуючий ефект" для висвітлення корупції, владних зловживань і інших публікацій на суспільно значущі теми".

Медіаексперти звертають увагу на те, що генсекретар Ради Європи Турбйорн Ягланд вже закликав Верховну Раду відмовитися від намірів криміналізувати відповідальність за наклеп.

"Я закликаю український парламент відкинути цю спробу придушенням свободи ЗМІ, яка є основною передумовою для функціонування демократії. Без вільних ЗМІ немає ліків проти некомпетентності та зловживання владою", - заявив генсек Ради Європи.

Вимагають відкликати

У свою чергу, автори звернення з'ясували, що скандальний законопроект - не що інше, як власна ініціатива лише трьох парламентаріїв.

"Керівник фракції "Блок Петра Порошенка" Артур Герасимов заявив, що ця законодавча ініціатива нардепів є їх власною і не представляє позицію фракції", - йдеться у зверненні.

Медіаексперти резюмують:

"Ми звертаємося до народних депутатів не допустити внесення в національне законодавство рудиментних і недемократичних норм і не підтримувати законопроект №9306, а його авторам - Миколі Паламарчуку, Артуру Палатному і Олегу Великіну пропонуємо відкликати цей документ".

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ