До Херсонського Офісу мережі правового розвитку при громадській організації “Інформаційний ресурсний центр “Правовий простір” звернувся херсонець Дмитро В. і попросив допомогти з отриманням зароблених ним грошей, які працедавець перевів на поточний рахунок у ПАТ “КБ “Райфайзен Банк “Аваль”.
Чоловік розповів, що коли він прийшов до відділення банку, щоб зняти з рахунку готівкові кошти, йому повідомили, що начебто згідно з новими правилами, встановленими НБУ, для зняття готівки клієнту необхідно заповнити кілька анкет: надати інформацію щодо походження грошових коштів, їх використання, тощо.
Тобто банк від клієнта вимагав розкрити дані особистого характеру, які люди мають надавати тільки на вимогу правоохоронних органів за наявності обґрунтованих підстав. Чоловік, який звернувся по допомогу до Херсонського Офісу мережі правового розвитку при ГО “ІРЦ “Правовий простір”, ніяких проблем у стосунках з правоохоронними органами не мав, кошти отримав за виконану на законних підставах роботу. І просто не бажав повідомляти про себе забагато персональних даних.
Він відмовився заповнювати запропоновані банком анкети. І почув від менеджера банку, що у такому випадку не отримає гроші.
Як прокоментував ситуацію юрист Херсонського Офісу мережі правового розвитку при ГО “ІРЦ “Правовий простір” Костянтин Капошилін: «Дійсно, листом Національного Банку України на прохання Державної служби фінансового моніторингу було рекомендовано банківським установам заповнювати дві анкети своїх клієнтів. Тема першої анкети – «Ризики використання готівки», другої – «Ризики тероризму і сепаратизму». У супровідній записці НБУ пояснив, що опитувальники розроблені державною службою фінансового моніторингу, а зібрані дані стануть основою детального дослідження”.
Але, юрист зазначив, що цей лист Нацбанку не є нормативно-правовим актом, тому не обов’язковий до виконання.
Костянтин Капошилін підготував письмові роз’яснення щодо правової природи документу, на підставі якого банківські працівники відмовлялися видавати клієнту його гроші.
У роз’ясненні було акцентовано увагу на рекомендаційному характері листа, що означає: вказані у ньому дії не обов’язкові для виконання і не тягнуть за собою якісь санкції за їх невиконання.
Тобто банк міг запропонувати клієнту заповнити певні анкети, а той на власний розсуд міг погодитися чи відмовитися. Але гроші людина мала отримати незалежно від відповіді на пропозицію банку.
При повторному зверненні до відділення банку Дмитро В. надав зазначені вище письмові пояснення. І працівниця банку після додаткових консультацій зі своїм керівництвом погодилась із обставинами, викладеними в поясненнях. Та видала заявнику гроші із його поточного рахунку без заповнення додаткових анкет.
Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги: пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради).
Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 17.00. По п’ятницях з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.
P. S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін».