У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №10411 "Про управління відходами", який має допомогти впровадити в Україні європейську модель вирішення цієї проблеми.
Про це повідомляє пресслужба парламенту, пише Центр прав людини ZMINA.
Автором законопроєкту виступило Міністерство екології та природних ресурсів. Чиновники нагадують, що, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання впровадити європейські положення щодо управління відходами в національне законодавство.
"Проблема відходів в Україні вирізняється особливою масштабністю. За 2017 рік загальні обсяги утворення відходів в Україні становлять 366 млн тонн; кількість твердих побутових відходів, зібраних та перевезених підприємствами, складає близько 52 млн куб. метрів, з них 93% захоронено на полігонах та звалищах. З 5,4 тис. полігонів майже половина не відповідає нормам безпеки. Лише близько 7% твердих побутових відходів використовуються як вторинні ресурси", – розповідають про проблему відходів у країні автори документа.
Незважаючи на те що в Україні й сьогодні передбачене покарання за неправильне управління відходами, воно, як зазначають у пояснювальній записці до законопроєкту, не відповідає сучасним економічним чинникам.
"Більшість статей Кодексу України про адміністративні правопорушення у сфері управління відходами не змінювались із 1999 року та вже не відповідають вимогам сьогодення", – додають у міністерстві.
Автори законопроєкту пропонують запровадити ієрархію управління відходами та розширеної відповідальності виробника, систему довгострокового планування управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях. Також передбачили й утворення центрального органу виконавчої влади, який працюватиме над політикою у сфері управління відходами. Нова установа організовуватиме систему управління відходами та забезпечуватиме її функціонування.
У документі законодавці також суттєво підвищили розміри штрафів за правопорушення у сфері управління відходами – майже в 10 разів:
Чиновники додали, що цей законопроєкт є рамковим, а тому в майбутньому передбачається ухвалення ще дев'яти секторальних законів у сфері управління відходами, над якими наразі триває робота в міністерстві.