Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як реалізується план 90×90×90 для Херсонщини

Поширити:
21 грудня 2018 13:00
910

Медичний персонал фельдшерсько-амбулаторних пунктів не вміє робити експрес-тестування на ВІЛ. З такою ситуацією стикнулися експерти Благодійної організації “100% життя Херсонський регіон” у рамках проекту HealthLink*.

Команда проекту провела експрес-тестування на тридцяти фельдшерсько-амбулаторних пунктах в дев’яти районах Херсонської області та виявила, що медичний персонал цьому не навчали. А самі мешканці вкрай рідко виїжджають за межі своїх населених пунктів до лікарень. Через це часто трапляється так, що носії ВІЛ-інфекції дізнаються про свій статус на пізніх стадіях захворювання, коли наслідки ураження вже надто важкі.

Також саме через необізнаність та погану інформованість населення Україною продовжує ширитись епідемія ВІЛ/СНІДу. За словами очільниці міністерства охорони здоров’я Уляни Супрун, приблизно половина з інфікованих на ВІЛ в Україні не знають про свій статус. Основна небезпека полягає в тому, що ВІЛ не має жодних специфічних ознак та симптомів. Тому інфікована людина може впродовж років не відчувати жодних змін в організмі й не здогадуватися про свій ВІЛ-позитивний статус. Через це в Україні більш як половину нових випадків ВІЛ виявляють на 3-й чи 4-й клінічних стадіях.

Проте епідемію поширення ВІЛ-інфекції можна спробувати “заморозити” всього лише за декілька кроків: по-перше, необхідно проходити тестування, щоб визначити свій ВІЛ статус; по-друге, систематично приймати антиретровірусну терапію, яка дозволить ВІЛ-інфікованій людині повноцінно жити.

Нині країни усього світу спрямовують свої зусилля, щоб припинити поширення епідемії ВІЛ/СНІДу до 2030 року. Об’єднаною програмою ООН з подолання ВІЛ/СНІД сформована глобальна стратегія fast-track, яка складається з цілей “90 90 90”. Перші “90” означають, що 90% людей, які є носіями вірусу, мають знати про свій позитивний статус. Наступні “90” говорять про те, що саме стільки відсотків людей з усіх хворих мають приймати антиретровірусну терапію. Останні “90” - про те, скільки з них мають невизначальний рівень вірусу в організмі, що означає: людина не може інфікувати інших і в неї не розвивається СНІД.

Тестування є першим і не менш важливим пунктом цієї стратегії. Адже чим раніше ВІЛ інфікована людина дізнається про свій статус, тим вища ймовірність зберегти життя на більш якісному рівні та позбутися можливості подальшого поширення інфекції.

Тестуйся - а ми допоможемо!

Разом зі світом до подолання епідемії ВІЛ-інфекції долучилася й Херсонщина. В рамках проекту HealthLink експерти Благодійної організації “100% життя Херсонський регіон” здійснюють перший етап стратегії “90 90 90” - тестування.

“Зараз ми проводимо швидке тестування на рівні первинної ланки медицини та працюємо вже в 12 районах Херсонської області. В першу чергу тестуємо вразливі групи населення: людей, які живуть з ВІЛ інфікованими партнерами чи тих, хто з незрозумілих причин дуже часто хворіє.” - розповідає керівник проекту HealthLink в Херсоні Катерина Муль.

Керівник проекту HealthLink Катерина Муль разом з Тетяною Паршиковою - керівником організації “100% життя Херсонський регіон”. Фото Анастасії Друсінової

Також експерти проекту помітили, що серед деяких медпрацівників існують хибні уявлення про ВІЛ-інфекцію та упереджене ставлення до її носіїв. Для того, щоб вирівняти таку ситуацію в рамках проекту будуть організовані спеціальні навчання та тренінги для працівників первинної ланки медицини в Херсонській області. Людей з виявленим позитивним ВІЛ-статусом супроводжуватиме психолог проекту, а професійний юрист допоможе справитися з бюрократичними нюансами.

Трагічні наслідки ВІЛ-“дисидентства”

Крім людей, що не здогадуються про свій позитивний ВІЛ-статус, існують такі, що знають про нього, але не сприймають цю інфекцію як загрозу для свого життя і відмовляються від лікування. Це явище охрестили в народі як ВІЛ-дисидентство. Однією з таких історій поділилася керівник Благодійної організації “100% життя. Херсонський Регіон” Тетяна Паршикова:

“Одна дівчина потрапила до лікарні в тяжкому стані, де медики виявили в неї ВІЛ-інфекцію і почали її лікувати. З часом вона почала одужувати і їй призначили приймати антиретровірусну терапію. Але її дідусь був категорично проти цього, бо не визнавав такого діагнозу. З часом та сама дівчина знову потрапляє до лікарні, але її вже довелось доправити до спеціалізованого відділення лікарні Амосова в Києві, бо її стан був вже значно тяжчий, ніж в перший раз. Значними зусиллями лікарі поставили її на ноги та разом з соціальними працівниками пояснювали їй ризики від відмови приймати препарати антиретровірусної терапії. Але її дідусь як тільки побачив, що вона більш-менш зміцніла, вмовив її припинити лікування, хоч їй тоді вже було 19 років і вона могла приймати рішення самостійно. Ми намагалися пояснити йому, що якщо його онука не прийматиме ліків, то вона просто загине, але він продовжував казати, що у них все добре. Минуло не так багато часу і ми дізналися, що ця дівчина померла. Виявилося, що мама цієї дівчини також загинула через ВІЛ-інфекцію”

Проте серед випадків, з якими зіштовхувалася організація, є історії, які можуть надихати попри будь-які обставини боротися за своє життя. Інколи для цього людині необхідно всього лише пояснити, що ВІЛ - це не вирок і розказати як з ним можна жити на всі 100%.

*HealthLink – це п’ятирічний проект, який реалізується протягом 2017-2022 років в 12 регіонах України: Дніпропетровська, Кіровоградська, Запорізька, Одеська, Чернігівська, Полтавська, Черкаська, Херсонська, Миколаївська, Київська область та місто Київ. Цей проект має прискорити процес подолання епідемії ВІЛ в Україні, дає можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ і почати лікування.

P.S. Публікація підготовлена в рамках всеукраїнського проекту HealthLink:«Прискорення зусиль України з метою подолання епідемії ВІЛ» та проекту «Тестуйся – а ми допоможемо!»  за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що керує програмою США і надає економічну та гуманітарну допомогу іноземним країнам  більше ніж у 80 країнах по всьому світу. Проект реалізується Благодійною організацією «Благодійне Товариство «100 відсотків життя. Херсонський регіон».

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів