Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Все про ідентифікацію пенсіонерів: як працює та чому важливо

Олена Старюк
Автор
Поширити:
14 листопада 2024 16:54
793

В Україні нараховують 10,34 мільйона пенсіонерів. Кожен із них раз на пів року має пройти ідентифікацію. Так перевіряють особу, яка отримує пенсійні виплати. Держава хоче  переконатися, що виділені нею гроші отримує саме та людина, якій ці кошти належать. Якщо пенсіонер не пройде ідентифікацію, йому можуть призупинити виплати. Кошти залишаються на рахунку, але не виплачуються до завершення процедури.

Ідентифікація обов'язкова для всіх пенсіонерів. Більшість із них раніше не помічали такої вимоги, бо процедура відбувалася автоматично – коли листоноша приносить людині пенсію або під час отримання нової банківської карти для виплат.

Для пенсіонерів, які стали вимушеними переселенцями ще до повномасштабного вторгнення – до 24 лютого 2022 року, вимога фізичної ідентифікації в останні три роки не застосовувалась, її скасували через пандемію COVID-19. Але нині й для них цю норму поновили. Для решти пенсіонерів ідентифікація була обов’язковою й залишається нині. Ідентифікація дозволяє Пенсійному фонду контролювати виплати.

Пенсіонери мають проходити ідентифікацію кожні шість місяців. Ця законодавча норма залишатиметься у 2025 році. 23 червня набрав чинності Закон України 3674-IX, який врегульовує питання виплати та поновлення пенсії для осіб, які тимчасово проживають за межами України. Вони мають проходити фізичну ідентифікацію до 31 грудня кожного року. Пенсія надходить на рахунки, відкриті в банках, що розташовані в Україні.

Важливо: Громадяни України, які проживають на окупованих територіях або виїхали на підконтрольну Україні територію під час окупації, мають право отримувати пенсію – якщо не одержують виплату в Росії. Оскільки обмін інформацією між Україною та Росією неможливий, факт неотримання пенсії у країні-агресорці підтверджується заявою особи до Пенсійного фонду про призначення, поновлення або продовження виплати пенсії.

До фізичної ідентифікації прирівнюється:

  • Авторизація в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою Дія.Підпис (Дія ID). Як його отримати – читайте за посиланням.
  • Ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв'язку. Під час сеансу людина має пред'явити документи, що посвідчують особу.
  • Посвідчення факту, що особа жива. Одержувач, який тимчасово мешкає за кордоном, має звернутися в дипломатичну установу України в тій державі, де перебуває.   

Жителі тимчасово окупованих територій, де телефонний зв'язок обмежений, можуть отримати консультацію Пенсійного фонду через Skype. Звернутися до контакт-центру можна за логіном ccpensfund, використовуючи будь-який пристрій із доступом до інтернету. Спілкування відбувається в режимі листування – людина отримує консультацію безплатно, незалежно від місця перебування.

У яких іще випадках Пенсійний фонд може припинити виплати

Деякі пенсіонери прагнуть зберігати заощадження на карті. Та для цього не слід використовувати пенсійну. Річ у тому, що пенсії надходять на спеціальний банківський рахунок, активність на якому контролюють. Якщо пенсіонер не користується цими грошима протягом шести місяців, виплати можуть призупинити. Пенсію в такому випадку не скасовують, а лише заморожують. Кошти залишаються на рахунках Пенсійного фонду до з'ясування обставин і поновлення виплат. Після цього пенсіонер отримає всі свої накопичені кошти. Проте варто пам'ятати, що їх зберігають не більше трьох років. Щоб уникнути замороження виплат, достатньо хоча б раз на місяць проводити транзакцію з пенсійного рахунку. Наприклад, поповнити мобільний телефон чи оплатити комунальні послуги. Це підтвердить активність на рахунку й дозволить не втратити виплати.

Нещодавно уряд у законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік запропонував норму про невитрачені пенсійні кошти на рахунках внутрішньо переміщених осіб, які не пройшли ідентифікацію. Відповідно до законопроєкту, якщо пенсіонер не проходить фізичної ідентифікації, Ощадбанк буде зобов’язаний переказувати залишки коштів з його рахунку назад у Пенсійний фонд. Така новація має повернути до бюджету гроші, які не використовуються. 

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: 

+38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона  +38 (095) 805 72 99.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів