Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Виїзд з окупованих територій через Крим: що про це каже закон

Vgoru
Автор
Поширити:
08 листопада 2022 09:00
2,590

З 24 лютого 2022 року контрольно-пропускні пункти на адміністративній межі між автономною республікою Крим та Херсонською областю не функціонують.

Росія після повномасштабного вторгнення захопила частину українських територій на Донеччині, Луганщині, Запоріжжі та Херсонщині. Окупанти блокують транспортні коридори, не дозволяють жителям виїжджати на підконтрольну Україні територію. Щоб уникнути репресій, переслідувань, катувань із боку окупаційної влади, тисячі наших співгромадян вибиралися з охоплених бойовими діями регіонів через півострів Крим.  

До громадської приймальні благодійної організації «Фонду милосердя та здоров'я» звертаються багато людей із проханнями роз’яснити правові наслідки виїзду з окупованої території через Крим. 

Отже, за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї передбачений штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (неоподаткований мінімум - 17 гривень). Якщо такі дії вчинила група осіб або людина, яка протягом року вже мала штраф за таке саме порушення, – тоді стягнення сягне від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів. Про таку законодавчу норму йдеться в статті 2042 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тож коли будете повертатися в Україну, прикордонник може скласти протокол. Бо фактично ви покинули територію держави з порушенням закону. 

Однак варто наголосити на ще одній правовій нормі. З 2021 року в законі про запобігання коронавірусу йдеться: на час карантину або блокування діяльності КПВВ адміністративні стягнення за порушення порядку в’їзду-виїзду не застосовуються, якщо людина мала підстави гуманітарного характеру.

Закон передбачає такі підстави гуманітарного характеру:

  • тяжка хвороба, смерть близьких родичів;

  • потреба в лікарських засобах. Лікування тяжких, хронічних хвороб, зокрема, інсулінозалежного діабету, онкологічних захворювань. Потреба в антиретровірусній, протитуберкульозній терапії;

  • виїзд особи, яка має право на постійне чи тимчасове проживання в іншій державі, крім Росії;

  • оформлення дитині документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, у супроводі одного з батьків, опікунів чи інших законних представників;

  • відвідування закладу освіти для навчання, зовнішнього незалежного оцінювання, вступних іспитів тощо;

  • возз’єднання сім’ї;

  • повернення особи до місця свого проживання. 

Цей перелік не є вичерпним. Можуть бути й інші випадки, коли людина мусить невідкладно виїхати з окупованої території чи поїхати туди. Щоб уникнути загрози життю, здоров’ю й запобігти порушенню прав людини – зокрема політичному переслідуванню. 

Право перетинати адміністративні межі мають пенсіонери, люди з інвалідністю, особи, які утримують двох і більше неповнолітніх або дітей з інвалідністю. Коли треба оформити чи переоформити паспорт, пенсію.

Кримінальна відповідальність за порушення порядку в’їзду-виїзду передбачена, якщо особа незаконно перетинає кордон, щоби заподіяти шкоду інтересам держави. Людей, які тікають від переслідувань чи намагаються вберегти себе та близьких, до кримінальної відповідальності не притягатимуть. Таку норму містять статті 3322  та 3321 Кримінального кодексу України. 

Якщо у вас виникли питання чи ви постали перед труднощами в цьому питанні  – звертайтеся за безоплатною юридичною консультацією за телефоном: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00. Електронна адреса: [email protected]  

У  Вінниці громадяни можуть отримати консультацію юриста, попередній запис за телефоном: +38 (066) 945 65 60 (Viber, WhatsApp, Telegram).

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів