Військовим в зоні АТО дають негласні розпорядження не пропускати волонтерів, громадських активістів, представників громадських організацій та благодійних фондів через блокпости в прифронтовій зоні.
Про це пише на своїй сторінці у Фейсбук журналіст і активіст Костянтин Реуцький, пише Центр інформації про права людини.
За його словами, труднощі з проїздом через блокпост виникли, коли він їхав проводити тренінги для місцевих активістів прифронтових міст Луганської області, які намагаються вирішувати проблеми своїх громад.
"На одному з блокпостів поліцейський просить мене вийти з машини і відкликає у бік від інших. Дає дружню пораду:" Краще не кажіть ніде, що ви представляєте благодійний фонд. У нас усне розпорядження не пропускати волонтерів і громадські організації". Причину заборони не пояснює", - написав Реуцький.
Він зазначив, що заздалегідь було подано заяву про те, що в цих районах активісти працюватимуть і проводитимуть тренінги, хоча така процедура не передбачена жодним із діючих нормативно-правових актів.
Але вже у перший день проїзд через блокпости ускладнився:
"Документи перевіряються довше, дані переписуються, нацгвардійці та поліцейські кудись довго дзвонять, уточнюючи, як з нами бути. Нас кілька разів намагаються не пропустити, вимагаючи "дозволу на проїзд", але не будучи у змозі пояснити, що це за дозвіл, чим передбачена така процедура і хто його видає, таки пропускають".
Найдовше їх тримали по дорозі до Трьохізбенки в Орєхово-Донецькому бійці 93-ї бригади.
"Дзвонимо в обласну ВГА, в ЦВС, прес-центр штабу АТО і іншим людям, які можуть вплинути на військових ... ... За телефонами нам трохи підбріхують: спочатку намагаються переконати, що ми взагалі не подавали заявку, потім стверджують, що заявка була складена неправильно (втім, погоджуючись, що заявку подавати ми не зобов'язані, процедури і форми такої заявки не існує). Через десяток дзвінків я розумію, що чиновники ВГА і ЦВС визнають абсурдність ситуації і незаконність вимог військових, але вплинути на командирів 93-ї просто не можуть", - пише Реуцький.
За його словами, весь цей час через блокпост продовжують їхати машини з цивільними людьми; як мінімум, одна з них з західноукраїнськими номерами і уваги військових вони не привертають.
"За кілька кілометрів звідси нас чекають 15 місцевих жителів, які пожертвували святковим днем заради тренінгу. Через дві години, коли ми в супроводі військових (так розпорядився комбриг) приїжджаємо у Трьохізбенку, їх залишається тільки п'ятеро. На тренінгу з прав людини присутні озброєні автоматами бійці бригади . Після тренінгу замкомбата на ім'я Богдан у відповідь на зауваження про сумнівну законність їхніх дій клянеться більше ніколи не пропустити нас ні в Трьохізбенку, ні в інші селища їхнього сектору", - повідомляє Реуцький.
Він підкреслює, що військові обіцяють не пропускати до людей, від допомоги яким майже усунулася влада, представників організації, яка вже доставила в ці села кілька десятків тонн гуманітарної допомоги, медичне та шкільне обладнання, машину швидкої допомоги.