Венеціанська комісія розкритикувала ініційовані президентом України Петром Порошенком законопроекти, що містять вимоги фінансової звітності і розкриття інформації для антикорупційних активістів.
Про це йдеться у спільних рекомендаціях Венеціанської комісії та Бюро демократичних інститутів та прав людини /ОБСЄ, схвалених у Стразбурзі у п’ятницю, 16 березня, повідомляє "Європейська правда".
Експерти наголошують, надзвичайно важливо, щоб плани України щодо скасування вимог е-декларацій для антикорупційних активістів були реалізовані до 1 квітня 2018 року – крайнього терміну подання перших декларацій.
Згідно з рекомендаціями, суворі вимоги до фінансової звітності та розкриття інформації для організацій громадянського суспільства в поєднанні з суворими санкціями ймовірно матимуть вкрай негативний вплив на громадянське суспільство в Україні і повинні бути повністю або значно зменшені.
Венеціанська комісія та БДІПЛ/ОБСЄ вважають, що в разі імплементації новий режим фінансової звітності та розкриття інформації буде суперечити свободі об’єднань, праву на повагу до приватного життя і забороні дискримінації.
Навіть якби щодо цих організацій були підозри відмивання грошей, правильно було б розпочати кримінальні розслідування проти конкретних неурядовий організацій, а не виставляти загальні вимоги звітності.
Громадські об'єднання, зокрема, не повинні піддаватися більш суворим вимогам щодо фінансової звітності та розкриття інформації, ніж інші некомерційні організації, підприємства або інші юридичні особи, та повинні бути забезпечені тими ж правами, що й інші юридичні особи.
Поріг доходу для організацій, охоплених новими вимогами, повинен бути значно збільшений, а до організацій, які не отримали будь-якої державної підтримки повинні застосовуватися менш жорсткі вимоги.
На думку експертів, слід виключити звітність і публічне розкриття особистості десяти найбільш оплачуваних співробітників організацій громадянського суспільства, а також деяких донорів і підрядників таких організацій, а також виключити вимоги звітності та розкриття інформації для осіб, які отримують доходи від міжнародних донорів.
Якщо в кінцевому підсумку будуть введені нові зобов'язання щодо фінансової звітності та розкриття інформації для цих організацій громадянського суспільства, слід істотно змінити положення про санкції, щоб передбачити можливість усунення можливих помилок.
Відзначається, що проекти поправок повинні пройти ефективні консультації протягом усього процесу розробки і прийняття. При цьому в консультаціях необхідна участь організацій громадянського суспільства, на які вплине вступ в силу цього законодавства.