Підтримати нас

Топ-справи юристів з кабінету №115

25 лютого 2018 08:15
879
Поширити:

Сто днів тому на першому поверсі Херсонського міськвиконкому, в кабінеті №115,  почав працювати Центр безоплатної первинної правової допомоги. З того часу юристи допомогли 740  херсонцям, причому в 29 випадках люди вже змогли захистити та поновити свої порушені права.

Нагадаємо, Закон «Про безоплатну правову допомогу»  парламент прийняв ще в 2011 році. Цей документ поділив правову допомогу на дві категорії: первинну і вторинну.

До першої відносяться майже всі «досудові» питання: - надання правової інформації; -консультації і роз'яснення з правових питань; - складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних документів, наприклад - судового позову); - допомога в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

До вторинної правової допомоги - можливість 13-ти категоріям громадян (найбільш незахищеним) та іноземцям скористатися  безоплатно допомогою адвокатів, щоб захистити або поновити свої права у суді: - складання документів процесуального характеру; - представництво інтересів осіб в судах, а також в інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; - захист.

Тобто, формально саме з того часу кожен громадянин України та навіть іноземець, який перебуває на нашій території, отримав можливість безкоштовно, по-перше: проконсультуватися в юристів, по-друге - у скрутному становищі залучити для захисту своїх інтересів адвоката безоплатно.

Той же документ чітко розподілив обов’язки, хто саме має фінансувати Центри з первинної та вторинної правової допомоги. Вторинну правову допомогу - держава, первину – місцеві органи влади та органи місцевого самоврядування.

Але довгий час Закон був лише «гарним папірцем»: адже владі набагато простіше керувати та обдурювати людей, які не розуміють свої права і не вміють їх відстоювати.

Тільки після Революції гідності, улітку 2014 року, у Херсонській області запрацював Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Довести депутатському корпусу Херсонської міської ради необхідність відкриття Центру безоплатної первинної правової допомоги виявилося складніше. 

Як розповіла директорка громадської організації «Інформаційний ресурсний Центр «Правовий простір», а також голова Правління громадської спілки «Мережа правового розвитку», яка об’єднує 24 організації у 14 регіонах Наталя Бімбірайте, ще в 2014 році Херсонська обласна організація комітету виборців України провела велику роботу і внесла на розгляд міської сесії пакет нормативно-правових документів, який забезпечував би надання безоплатної первинної правової допомоги в Херсоні за кошт місцевого бюджету. Депутати проголосували «за», але до виділення коштів тоді так і не дійшло.

- За два роки документи «застаріли», - пояснила Наталія Бімбірайте. - Тому наша організація разом з юридичним відділом Херсонського міськвиконкому підготували зміни і доповнення до рішення № 1504 від 12 вересня 2014 року «Про деякі питання первинної правової допомоги в м. Херсоні». На сесії міськради 30 серпня 2017 року зміни та доповнення прийняті, вже утворена комісія з вирішення цього завдання. Тому маємо надію цього року розробити цільову Програму, яка б фінансувалася з місцевого бюджету. А поки первинну правову допомогу в Херсоні надаємо ми, громадські організації, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Торік  підписали «Меморандум про співпрацю» з Херсонським міським головою Володимиром Миколаєнком, і в приміщенні міськради на першому поверсі був виділений кабінет № 115, де й розпочався прийом нашими юристами.

У Центрі почергово, з понеділка по п’ятницю, приймають юристи трьох громадських організацій. А саме: Херсонського офісу Мережі правового розвитку при «ІРЦ «Правовий простір» Сергій Плахотнюк і Костянтин Капошилін та при обласній організації «Комітет виборців України» Олександр Данилов, а також та керівниця громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» Олена Старюк. Усі - висококваліфіковані фахівці з багаторічним досвідом.

Про те, що вже вдалося зробити за сто днів, вони розповіли 23 лютого на прес-конференції в Кризовому медіа-центрі.

Отже,  на прийомі в кабінеті №115 надано правову допомогу 318 людям, зокрема, допомогли оформити 93 документи і 29 справ уже завершено на користь громадян. Крім того, надано 204 консультації в online-чаті на порталі «Правовий простір»; 163 консультації на виїзних прийомах; 12 консультацій на сторінці організації у Фейсбуці;  43 - консультації по телефону.

Як розповів керівник проекту, адвокат Сергій Плахотнюк, більшість конфліктів вирішуються в досудовому порядку, коли порушники розуміють, що до справи взявся фахівець. Яскравий приклад - історія з полями. Два учасники АТО з передмістя Херсона приватизували земельні ділянки для  особистого сільського господарства. Деякий час до тих ділянок у них «руки не доходили», аж раптом виявили, що їх уже хтось обробляє, засіває та збирає вражай. Куди тільки вони не зверталися, але проблема не вирішувалася рік. Але щойно юристи написали запит до управління Держгеокадастру, одразу ж відповідні фахівці виїхали на місце, встановили, що дійсно відбувається беззаконня і склали про це офіційний акт. Тоді фермер сам знайшов АТОвців, щиро каявся, заплатив за користування їхньою землею та слізно просив не доводити справу до суду.

Але є такі випадки, коли іншого способу захистити гідність людини і поновити її порушені права, ніж як через суд - неможливо. І хоча фахівці Центру формально не зобов’язані супроводжувати такі справи, але як залишити людину без допомоги, якщо вона не є в переліку 13 категорій населення, яким держава надає безоплатних адвокатів? Тому на волонтерських засадах беруться й за деякі судові справи. Зокрема, справу Тетяни Проскуренко, яку директор ДП «Херсонський завод суднового обладнання та суднової арматури» Олег Балабанцев принизив і вигнав з роботи з «вовчим квитком» за те, що вона знайшла порушення у фінансових документах... Справа розглядається в Апеляційному суді. Наступний розгляд призначений на 28 лютого.

А юрист ХОО КВУ Олександр Данилов розповів, що в лютому було дуже багато звернень з приводу необачно взятих кредитів. Найчастіше звертаються молоді люди, переважно студенти. Олександр попередив херсонців, щоб не спокушалися на яскраву рекламу «легких кредитів он-лайн». Насправді позику дають під надзвичайно кабальні умови. Люди дійсно легко беруть у кредит пару тисяч гривень, а через три місяці борг «злітає» до 10-15 тисяч. І для захисту своїх прав потрібно дуже багато зусиль.

Детальніше про роботу Центру можна дізнатися з відеозапису прес-конференції.

Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги: пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля  міськради). Графік роботи: понеділок – четвер з 9.00 до 17.00, по п’ятницях з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 по 13.00.  Телефон для довідок  і запису на прийом: 099 468 3848.

P.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін».

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів