Підтримати нас

Свобода слова? – до в'язниці!

09 квітня 2017 15:00
276
Поширити:

Нині в Криму проти українців ведуть 4 кримінальні справи у сфері свободи слова.

Також зафіксовано низку випадків порушення свободи слова і висловлювання думок: допити, обшуки, затримання, блокування ЗМІ в інтернеті, відмова в доступі до інформації, заборони на проведення зйомок і інші випадки тиску на журналістів, блогерів і "звичайних" громадян.

Така інформація представлена в моніторинговому огляді за перший квартал 2017 року, підготовленому Центром інформації про права людини.

Кримінальні переслідування стосуються чотирьох справ.

Справа Наталії Харченко. 12 січня 2017 року в межах дослідчої перевірки близько 7-ої ранку шість співробітників ФСБ провели обшук у квартирі подружжя Наталії Харченко й Андрія Виноградова в Сімферополі. За результатами обшуку вилучено 4 комп'ютери. Після цього співробітники УФСБ по Республіці Крим доставили й допитали Наталію Харченко в межах дослідчої перевірки за підозрою в скоєнні злочину, передбаченого ст. 280 Кримінального кодексу РФ, за нібито екстремістські висловлювання, розміщені в соціальній мережі "Вконтакте". Після допиту з неї взяли підписку про нерозголошення. Адвокат, який представляв інтереси Харченко, до неї допущений не був.

Справа Сулеймана Кадирова. 18 січня 2017 року члена регіонального Меджлісу кримськотатарського народу в Феодосії Сулеймана Кадирова викликали до ФСБ. До цього, у жовтні 2016 року відносно Кадирова порушено кримінальну справу за ч.2 ст. 280.1 Кримінального кодексу Російської Федерації "Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності РФ, вчинені з використанням ЗМІ або електронних або інформаційно-телекомунікаційних мереж (включаючи мережу інтернет)".

У межах справи проведено лінгвістичну експертизу змісту відеозвернення Дем'яна Демьяченка і коментаря Кадирова щодо цього матеріалу.

У січні 2017 слідчий ФСБ ознайомив Кадирова і його адвокатів з результатами лінгвістичної експертизи. Згідно з висновком, слова Сулеймана Кадирова не є закликом до дії, а є схваленням дій кримськотатарського батальйону "Аскер". Однак слідчі не погодилися з такими висновками і призначили додаткову психолого-лінгвістичну експертизу.

Справа Миколи Семени. 20 січня 2017 року слідчий ФСБ Олександр Паршутін вручив журналісту Миколі Семені обвинувальний висновок. Журналіста звинувачують за ч. 2 ст. 280.1 Кримінального кодексу Російської Федерації (Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності РФ).

За версією слідства, кримський журналіст "підготував статтю під назвою "Блокада – необхідний перший крок до звільнення Криму", у якій були виявлені заклики до порушення територіальної цілісності Російської Федерації". Обвинувальний висновок ґрунтується на результатах лінгвістичної експертизи. Журналіст перебуває в Криму під підпискою про невиїзд.

Справа Ільмі Умерова. Ільмі Умеров звинувачується за ч. 2 ст. 280.1 Кримінального кодексу РФ "Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності РФ, вчинені з використанням інформаційно-телекомунікаційних мереж (включаючи Інтернет)" за його публічні висловлювання про те, що Kрим є територією України.

Також станом на 27 березня 2017 року на території Криму залишаються заблокованими 10 сайтів: "Крим.Реалії", "Центр журналістських розслідувань", "Blackseanews.net", 15 хвилин, QHA, Крим-SOS, "Українська правда", "Громадське радіо", UAinfo, сайт телеканалу СТБ. Водночас під час перевірки з'ясовано, що розблоковані раніше недоступні сайти "Події Криму", "Оглядач", "Апостроф" і "Цензор.нет".

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів