Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Студенти оскаржують у судах заборону виїжджати за кордон на навчання

Vgoru
Автор
Поширити:
30 листопада 2022 11:03
1,750

З 14 вересня 2022 року діють обмеження на виїзд за кордон для студентів, які вчаться в іноземних вищих навчальних закладах. Таку позицію влада обґрунтовує тим, що документи про навчання масово підробляють, а перевірити їх швидко – неможливо. Про це заявив речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

Минуло понад два місяці. Студенти почали позиватися до прикордонної служби. Вимагають визнати незаконними рішення про заборону виїжджати за кордон. З'явилися перші судові рішення. Розповідаємо про деякі з них.

Справа № 380/7174/22. 16-річному студентові 26 березня 2022 року відмовили у виїзді за кордон. А за пів року, 19 вересня, Львівський окружний адміністративний суд визнав це рішення протиправним і скасував його. 3 листопада військова частина Держприкордонслужби подала апеляцію на це рішення.

Яка в цій справі була позиція суду.

У Правилах перетинання державного кордону громадянами України передбачено, що для виїзду людині, крім паспорта, треба мати підтверджувальні документи. Під час воєнного стану право на перетин кордону мають військовозобов'язані, які не підлягають призову під час мобілізації. Студенти належать до цієї категорії. Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає: не мобілізують здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами освіти.

Особа, яка позивалася у Львові, є студентом Національного університету «Одеська юридична академія» денної форми навчання. Він має відстрочку від призову до 13 червня 2023 року. Отже, на 26 березня не підпадав під обмеження. І, що важливо, мав достатньо доказів, що є студентом – у нього були договори про навчання, довідки.

Суд звернув увагу, що Держприкордонслужба не зазначила, які саме документи повинен був надати студент для виїзду та яких йому бракувало. Не було конкретного та вичерпного переліку документів. Це вже порушення Конституції. Права і свободи людини не можуть бути обмежені. Крім того, статтею 14 Закону України «Про прикордонний контроль» встановлено, що рішення про відмову в праві перетину кордону повинно бути обґрунтованим, мають бути зазначені конкретні причини відмови.

Ця справа не єдина. Ось іще кілька прикладів позитивних для студентів рішень судів. Їхня аргументація була така сама.

Львівський окружний адміністративний суд 28 жовтня 2022 року в справі № 380/11537/22 визнав протиправним та скасував рішення про відмову в перетинанні державного кордону громадянину України. Йому відмовили 11 серпня. До 28 листопада рішення не було оскаржене.

Харківський окружний адміністративний суд 13 жовтня в справі № 520/6229/22 визнав протиправним та скасував рішення про відмову в перетинанні кордону. Відмова датована 4 серпня цьогоріч. Рішення суду не оскаржувалося й 15 листопада набрало законної сили.

Закарпатський окружний адміністративний суд 26 жовтня в справі № 260/3152/22 визнав протиправним та скасував рішення про відмову в перетинанні кордону громадянину України, якому відмовили 18 серпня. До 28 листопада 2022 року рішення не було оскаржене.

P.S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06. 

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів