Підтримати нас

Релоковані підприємства зможуть довше виплачувати кредити. ДЕТАЛІ

01 травня 2024 16:00
931
Поширити:
У крамниці готуються до Великодня. Квітень 2023 р. Олександр Корняков/"Вгору"
У крамниці готуються до Великодня. Квітень 2023 р. Олександр Корняков/"Вгору"

Наприкінці березня Уряд схвалив постанову, за якою релоковані підприємства зможуть продовжити виплату кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9». 

Таку можливість отримали підприємства, які станом на 24 лютого 2022 року розміщувалися на території активних бойових дій та на нині окупованій Росією території України. Тобто підприємства з Херсонщини також отримали таке право. 

Крайній строк продовження кредитів тепер 31 грудня 2025 року.

Детальніше про програму «Доступні кредити 5-7-9» й про те, як підприємцям взяти в ній участь – у матеріалі “Вгору”.

Що таке державна програма «Доступні кредити 5-7-9»?

Це програма банківського кредитування підприємств з державною підтримкою, що існує з 2020 року, і покликана  стимулювати розвиток різних галузей економіки. Кредити можна брати, наприклад, на інвестиції, фінансування оборотного капіталу та відновлення пошкодженого майна.

ФОП або юридична особа, яка отримала кредит за цією державно програмою, може зменшити річні ставки 7 та 9%, створюючи нові робочі місця. За кожного працівника бізнес отримує знижку 0,5% річних. Але ставка все одно не може бути меншою, ніж 5 та 7 річних відповідно. На поповнення обігового капіталу компенсаційна ставка для всіх підприємств встановлена на рівні 9% річних.

На що підприємці можуть взяти кредит за програмою “5-7-9”?

  1. На інвестиційні цілі:

  • Придбати або оновити основні засоби, включаючи комерційний та виробничий транспорт.
  • Придбати нежитлову нерухомість, земельні ділянки для господарської діяльності.
  • Побудувати, відремонтувати нежитлові приміщення, що використовуються для основної господарської діяльності.
  • Придбати об'єкти інтелектуальної власності за договорами комерційної концесії (франчайзингу), пов'язані з реалізацією інвестиційних проєктів. Наприклад, купити права на торговельну марку, промислові зразки, винаходи, твори, комерційні таємниці, права на виробництво товарів тощо.
  1. На фінансування оборотного капіталу підприємства.

Хто може оформити кредит з отриманням компенсації за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»?

У програмі передбачені пріоритетні напрямки, за якими діють пільгові умови для компаній, які займаються:

  • вирощуванням сільськогосподарських культур, розведенням тварин та виробництвом сільськогосподарської продукції.
  • переробною промисловістю (виробляють харчі, напої, текстиль, паперові вироби, займаються поліграфічною діяльністю, переробляють шкіру тощо).
  • енергосервісом для підвищення енергоефективності об’єктів державної та комунальної власності.

Також у пріоритетні напрямки фінансування входять відновлення основних засобів підприємства, що пошкоджені внаслідок військової агресії Росії та підтримка підприємств, виробничі потужності яких розташовані на територіях активних бойових дій або окуповані Росією.

Від початку 2024 року 7 тисяч 713 підприємців отримали кредити за цією програмою на суму 30 млрд гривень. Найчастіше кредитуються за програмою підприємства у сферах сільського господарства (48 %), оптової та роздрібної торгівлі (25 %) і переробної промисловості (17 %). 

Оформити кредит за цієї державною програмою може будь-яка українська компанія — від мікробізнесу до великого бізнесу, де кінцевими бенефіціарами з часткою понад 50% є українці. Якщо кредит хоче взяти новостворений бізнес (стартап), то він повинен мати бізнес-план щодо реалізації інвестиційного проєкту.

Також кредити не надають на окупованих територіях України та територіях активних бойових дій.

Як отримати «Доступний кредит 5-7-9%»?

Позику можна отримати у 45 банків, які беруть участь у програмі.  Найбільше  кредитів видали «ПриватБанк» (39,6 тис.), «Ощадбанк» (13,5 тис.) та «Райффайзен Банк Аваль» (5,4 тис.).

Спершу треба мати рахунок у банку, в якому підприємець хоче взяти кредит. Потім надати необхідний пакет документів. 

На основі пакета документів банк ухвалюватиме рішення про позику за програмою «Доступний кредит 5-7-9». Якщо відповідь буде позитивною, залишиться підписати кредитний договір.

Зазвичай для оформлення кредиту в банках необхідна застава, але порівняно з оформленням звичайних кредитів умови лояльніші. У деяких випадках застава не потрібна. Також може знадобитися страхування майна, що передається в заставу.

Кредити на інвестиційні цілі забезпечуються рухомим і нерухомим майном, а також порукою власника підприємства. Якщо на отримані за програмою кошти планується купівля майна чи сільгосптехніки, кредит можна отримати під їх заставу.

Зазвичай банки беруть комісію за надання кредиту й обслуговування. Наприклад, в Ощадбанку вона становить 1,5% від суми кредиту.

Вибраний підприємцем банк також повинен проводити моніторинг цільового використання кредитних коштів упродовж усього строку кредитування підприємства. У період воєнного стану та впродовж 180 календарних днів після його припинення банк повинен проводити моніторинг не рідше, ніж раз на пів року.

  • Раніше стало відомо, що в Херсоні за січень-березень 2024 року 712 місцевих жителів відкрили бізнес. Переважна більшість людей зареєструвались як фізичні особи-підприємці – 670. 72 людини зареєструвались як юридичні особи.
  • У січні-березні 2024 року до бюджету Херсонщини підприємці сплатили понад 1 мільйон 4 тисячі гривень за ліцензії на право продавати підакцизними товарами.
  • У січні-березні 2024 року до бюджету Херсонської громади зібрали 170,3 млн гривень податку на доходи фізичних осіб.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів