Чоловік, який отримував пенсію, нижчу за прожитковий мінімум, виграв справу у Європейському суді. Не знайшовши справедливості у нашої Феміди, у грудні 2006 року Валерій Петриченко подав позов до Європейського суду з прав людини проти України.
Нещодавно Європейський суд ухвалив рішення у цій справі, ставши на захист пенсіонера й визнавши, що національні суди проігнорували докази заявника. Тепер держава має виплатити пенсіонерові 1200 євро відшкодування.
Пенсіонер скаржився до Європейського суду з приводу того, що в Україні є пенсії, нижчі за прожитковий мінімум, а це є порушенням Конституції, зокрема ст. 46. І що національні суди не дослідили цю вимогу і не дали ніякого обгрунтування. У жовтні 2004 року Валерій Петриченко звернувся до одного з районних судів столиці з позовом, де зазначав, що згідно з Конституцією, він має право на пенсію у розмірі, не нижчому за прожитковий мінімум. Проте суд відмовив у задоволенні позову. Пізніше Апеляційний суд столиці та Вищий адміністративний суд України залишили рішення суду першої інстанції без змін. У рішенні Європейського суду зазначається, що суди не належним чином підійшли до цієї справи. Тобто дійсно є порушення, а національні суди не розглянули вимогу, і це є порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Рішення Європейського суду передане Україні на виконання. Держава тепер повинна запропонувати способи його виконання. Бо досі в Україні є пенсії, нижчі за гарантовані державою соціальні стандарти. Зокрема, це стосується пенсій людей, які не мають відповідного страхового стажу.
Тепер люди, що мають пенсії, нижчі за прожитковий мінімум, отримали додаткові аргументи, щоб відстоювати свої права у суді. Вищий адміністративний суд України вже розіслав апеляційним адміністративним судам лист із цим рішенням, просячи звернути на нього увагу.
До речі, в Україні на початок року налічувалося 656 тисяч осіб (5,3% загальної чисельності пенсіонерів) із фактичним розміром пенсії, нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Для них гарантійна виплата заморожена на рівні 949 грн.