Минулих вихідних, у рамках фестивалю “Тишо-тишо фест”, херсонці не тільки їли й танцювали, а й дивилися фільми про права людей у кіноклубі Docudays UA “Doc. Клуб”.
Цей кінопоказ значно відрізнявся від усіх попередніх. Замість закритого приміщення гостям запропопнували відкритий лекторій фестивалю. Ні стін, ні стільців, а лише дерева та збиті лавки. Перше враження, що ви не на показі, а на пікніку і поруч не громадські діячі та правозахисники, а ваші близькі друзі. Ось у такій дружній та теплій (незважаючи на освіжаючий вітерець) атмосфері херсонці дивилися кіно. І перехожі зупинялися і з цікавістю розпитували, що то за фільм тут показуюсь.
А показували таке. Першою стала стрічка з програми Docu/Юність цьогорічного Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA – “Кровлі: кожному ковбою потрібен свій кінь”. Це фільм німецького режисера Андре Гьорманна про хлопчика, що живе з батьком на ранчо в Америці, і мріє стати ковбоєм. Задля здійснення мрії йому доводиться раніше подорослішати та проявити неабияку сміливість, щоб приборкати дикого коня.
Мрії дитини прості та зрозумілі, і глядачі сприйняли фільм легко та з посмішкою. А от про що мріють роми, змусила замислитися стрічка “Ромська мрія” українського режисера, нашого земляка Романа Бондарчука. Це чотири історії про мешканців таборів Закарпаття. Дениса, Мирослава, Діану та Ренату вважають успішними в ромському середовищі і іх знайомі рівняються на них. Ці люди змогли подолати стереотипи про “циган” та здобути собі професії юриста, вчителя, викладача танців. “Ми такі ж, як і ви”, – промовляє цей фільм до глядача.
А документальна стрічка “Мова” українського режисера Сергія Лисенка показала діяльність активісток, які організували безкоштовні курси української мови на Сході та Півдні України. Дівчати привозять у міста й містечка цілі книжкові ярмарки, музичні гурти та проводять зустрічі з письменниками. Виявилось, що багато українців не мають можливості, але прагнуть вивчати рідну мову, читати українські книжки.
Останнім організатори хотіли показати фільм із циклу “Нові герої”, та його, на жаль, з технічних причин не змогли запустити. Заміть нього гостям запропонували вже майже всім відомий фільм “Південний кордон” режисера Романа Бондарчука. Цей фільм був знятий у 2014 році, коли на Сході країни Російська Федерація розпочала неоголошену війну з Україною. Головна героїня фільму – херсонська громадська діячка та правозахисниця Наталія Бімбірайте. Автори фільму вирушають у мандрівку разом із Наталею, що везе необхідні речі військовим, які бережуть південний кордон країни.
Після перегяду кінофільмів дискусія не втихала аж до пізньої ночі. Постійним гостям кіноклубу такий формат зустрічі дуже сподобався. Можливо, на наступному фестивалі емоцій та південного колориту херсонці знову зможуть відвідати такий незвичайний показ.
Організатори медіа-клубу – молодіжна організація “Нова генерація” і “Режисер.Орг” запрошують всіх прихильників документального кіно на нові покази і дискусії у кіноклубі Docudays UA “Doc. Клуб”. Постійна адреса: вул. Гімназична (Красностудентська), 30А, у приміщенні Kherson Art Hub (у минулому кінотеатр Ілюзіон). Вхід на всі покази кіноклубу вільний та безоплатний.