Міністерство юстиції України та Консультативна місія Європейського союзу мають розбіжності щодо того чи виконаний захід Плану дій Нацстратегії з прав людини про участь засуджених або підсудних у судових процесах.
Як повідомляє Центр інформації про права людини, йдеться про захід 7.11 Плану дій Нацстратегії.
Захід зумовило рішення Конституційного Суду України у 2012 році. Він вказав, що держава гарантує громадянину України, людині без громадянства або іноземцю рівні права на захист прав і свобод у судовому порядку. При цьому гарантується участь людини у розгляді своєї справи у визначеному процесуальним законом порядку у судах усіх юрисдикцій, спеціалізацій та інстанцій. Гарантія розповсюджується також й на засуджених, які відбувають покарання.
"Зараз вже внесли законом зміни у процесуальні кодекси положення, які надають можливість участі цим особам у судовому засіданні у режимі відеоконференції", — розповів Сергій Якима, головний спеціаліст Управління з питань правосуддя Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки.
Представник Консультативної місії ЄС Вадим Човган зауважив, що у заході йдеться не про відеоконференцію, а про особисту участь людини у судовому засіданні.
"Є рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), де вказується, що в окремих справах засуджений повинен мати можливість викласти свою думку у суді. Наприклад, як це було у справі "Карпенко проти Росії", яка стосувалась позбавлення батьківських прав", — відреагував Вадим Човган. Він також вказує, що про це йдеться також у справах ЄСПЛ "Ковальов проти Росії", "Хужин та інші проти Росії", "Шильбергз проти Росії", "Артьомов проти Росії" та "Роман Карасьов проти Росії".