В Україні працюють 68% жінок. Натомість тільки 4% незайнятих жінок називають особистий вибір основною причиною того, чому вони не працюють. 5%, якби мали вибір, хотіли б лише займатися домогосподарством і не працювати.
Такі дані дослідження “Як збільшити зайнятість жінок і чому це важливо для економіки?” наводить економістка Центру економічної стратегії Дарія Михайлишина в колонці для VoxUkraine.
Експертка зауважує: якщо в Україні працюватиме стільки ж жінок, скільки й чоловіків, рівень ВВП країни зросте на 7%, якщо всі жінки – на 21%.
Найбільший відсоток “домогосподарок”, за словами Михайлишиної, проживає у Волинській, Чернігівській, Львівській областях – 12,6%, 11,3%, 10,5% відповідно:
“Саме ці регіони можуть виграти найбільше, якщо жінкам допомогти повернутися до роботи”.
Серед причин незайнятості жінок експертка називає, по-перше, відсутність альтернатив щодо догляду за дітьми (брак дитячих садочків). Це як проблему означили 29% респонденток.
Утім, за словами економістки, навіть коли в дитячому садочку достатньо місць, жінки все одно не хочуть віддавати туди свою дитину через незадовільні умови. Так, 28% респонденток незайняті, бо хочуть самостійно доглядати дітей.
“Однак наше дослідження показує, що більш якісні можливості з догляду за дітьми – садочки з кращим харчуванням, меншими групами, більшою кількістю навчальних програм – можуть змінити їхню точку зору. 64% жінок з дітьми сказали, що у такому випадку будуть шукати роботу”, – пояснює експертка.
За даними дослідження, у 61% домогосподарок відсутні діти віком до трьох років, а в 15% узагалі немає дітей. Тож іще однією причиною незайнятості жінок є брак досвіду (27%) та навичок (18%) або втрата таких знань і вмінь за період безробіття.
З іншого боку, респондентки не вважають ці перепони головними: їх називають найважливішими лише 4 та 7% відповідно.
Михайлишина зазначає, що велика кількість жінок хоче працювати дистанційно чи неповний робочий день, але не вірить у те, що зможе знайти таку роботу.
Крім того, чверть опитаних жінок хоче мати власний бізнес.
Ґендерні стереотипи та нерівність, пише економістка, також стримують жінок від пошуку роботи. Дискримінація з боку членів родини є порівняно невисокою: лише 13% незайнятих жінок кажуть, що їхня родина проти того, щоб вони працювали.
Утім, майже 50% респонденток кажуть, що роботодавці не хочуть давати роботу жінкам з маленькими дітьми, а 26% – що роботодавці дискримінують їх за віком.
“Переважна більшість жінок знаходиться поза робочою силою через зовнішні фактори. Правильні дії зі сторони як держави, так і роботодавців допоможуть збільшити зайнятість жінок та стимулювати українську економіку. Натомість негативно вплинути на зайнятість жінок можуть збільшення грошової допомоги на дитину та продовження тривалості відпустки з догляду за нею“, – підсумовує економістка.