Конституційний Суд України визнав неконституційними положення Бюджетного кодексу, які надають Міністерству фінансів право отримувати інформацію, що містить персональні дані громадян.
Як повідомляє прес-служба суду, таке рішення суд ухвалив на засіданні 11 жовтня.
Суд розглядав це питання за поданням Уповноваженої Верховної Ради з прав людини.
У поданні оскаржувались положення абзацу першого пункту 40 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, які дозволяють Мінфіну під час здійснення повноважень з контролю за моніторингом пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат отримувати інформацію, що містить персональні дані. Також, згідно з цими положеннями, Мінфін має право на доступ до автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, які тримають державні органи або органи місцевого самоврядування. Для отримання та обробки таких персональних даних міністерство не потребує згоди фізичних осіб.
"Втручання у конституційне право особи на приватне і сімейне життя вважатиметься законним у разі наявності підстав в національному законі, а також за умови, що такий закон відповідатиме конституційному принципу верховенства права. Повноваження Міністерства на безоплатне отримання інформації, що містить персональні дані, є дискреційними", – йдеться в рішенні.
На думку суду, положеннями кодексу не передбачено критеріїв визначення змісту та обсягу інформації з персональними даними, що унеможливлює настання відповідальності держави за можливі зловживання.
Вказані положення кодексу втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом рішення, яке є обов’язковим, остаточним та не може бути оскаржене.