Більшість порушень прав людини в Криму з боку окупаційної влади припадає на кримських татар.
Такі висновки аналізу порушень прав людини в окупованому Росією Криму за 2018 рік оприлюднили під час презентації в Українському кризовому медіацентрі.
"Загальна кількість жертв за досліджуваний період – шестеро людей. Четверо з них – представники кримськотатарського народу. Ми не маємо доказів, чи це вбивства, чи самогубства, але є зафіксований факт, що ці люди перебували в СІЗО і, відповідно, там не гарантована безпека їхньому життю", – доповів Ескендер Барієв, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру, член Меджлісу кримськотатарського народу.
У 2018 році в Криму зафіксовано 17 випадків зникнення людей, 13 з них – зникнення кримських татар. Серед 92 обшуків, 75 припадає на оселі представників кримськотатарського народу. Зі 128 випадків незаконних затримань людей – 75 вчинено щодо представників корінного населення Криму. Також за 2018 рік зафіксовано 152 допити, 93 з яких стосувалися кримських татар. Із 206 заарештованих у 2018 році 144 були також кримськими татарами.
Серед порушень основних прав та свобод у Криму було зафіксовано порушення права на справедливий суд, права на найвищий можливий рівень фізичного та психологічного здоров’я, права на мирні зібрання, а також незаконні етапування (здебільшого з Криму до Росії). Більшість випадків припадає на порушення основних прав та свобод представників корінного кримськотатарського народу.
"Протягом року неодноразово продовжувалися строки арешту кримських політв’язнів. Така практика набула системного характеру в Криму. Окупаційні суди Криму виносили незаконні рішення в адміністративних справах та затримували кримчан на 5–12 діб, як правило, за звинуваченням у розповсюдженні екстреміських матеріалів у соціальних мережах", – додав Ельвір Сагірман, менеджер з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру.
У звіті Кримськотатарського ресурсного центру міститься інформація про випадки незаконної депортації з півострова, акти вандалізму, порушення права на освіту, свободу пересування тощо. Окрім цього, учасники брифінгу включили у звіт такі незаконні дії Російської Федерації, як проведення незаконних виборів президента Росії в Криму, будівництво "Кримського моста", "реставрацію" Ханського палацу, викид екологічно небезпечних речовин в Армянську, військові навчання, призов до російської армії, військову агресію Росії в Азовському морі тощо.
Звіт містить порівняльний аналіз порушення прав людини в Криму 2017-го та 2018 років. Так, у 2018 році збільшилася кількість обшуків, арештів та порушень права на найвищий можливий рівень фізичного та психічного здоров’я. У свою чергу, кількість затримань, допитів та порушення права на справедливий суд незначно зменшилася.