Імітація страти, струм, побиття, удушення: найпоширеніші методи катування на неконтрольованих територіях. Про це йдеться в доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ).
УВКПЛ провело інтерв’ю з 20 звільненими цивільними особами. Їх було затримано або вдома, або на роботі, або на вулиці, зазвичай озброєними людьми без знаків розрізнення. У 15 з 20 задокументованих випадків під час допитів застосовувалося фізичне насильство, рівносильне катуванням, поки затриманий не «свідчив проти себе» і не писав або підписував такі «показання». Найпоширенішими методами катування були імітація страти, ураження електричним струмом, побиття і удушення шляхом надягання мішку на голову.
Допити, часто з катуванням, проводилися у будівлях «МДБ» у Донецьку й Луганську та у місці несвободи «Ізоляція» у Донецьку.
Опитані жертви згадували, зокрема, такі погрози: «ми посадимо тебе у басейн із хлоркою», «я відріжу тобі ногу й залишу назавжди у підвалі МДБ», «відправимо тебе на передову», «ти ж не хочеш стати інвалідом, правда?», «піду візьму дриль і просвердлю тобі ноги», «у нас три головні напрями: погрожувати, лякати, запобігати доступові», «ми повернемо тебе до камери й візьмемося за твою дружину», йдетья у доповіді.
Імітація страти була дуже поширеною й часто повторювалася. Ось деякі приклади з розповідей жертв: «Я стояв обличчям до стіни, а охоронці стріляли над моєю головою. Я злякався до смерті»; «Хтось нахилився і сказав: «ти повинен запам’ятати цей звук на решту життя». Потім я почув, як клацнув затвор і дві людини сказали: «Зачекай, а якщо патрон бойовий?» - «Не впевнений, бойовий він чи холостий». Потім пролунав постріл у мій бік»; «Мене вивели на вулицю з пластиковим пакетом на голові й наказали молитися. Потім я почув, як заряджають пістолет. Потім вони сказали, що передумали. Наступного дня мене поклали у труну й сказали готуватися до смерті, після чого я почув, як хтось забиває її. Приблизно через годину я насмілився відкрити її й був за це побитий».
"Електрошок застосовувався до шиї, вух, ніг, рук і статевих органів. Наприклад, затримана жінка описала один із вечорів у місці несвободи «Ізоляція» так: «Одного вечора до кімнати увійшли декілька чоловіків. Вони надягли мені на голову мішок і заштовхнули до іншої кімнати. Там мене поклали на металевий стіл обличчям донизу й зв'язали клейкою стрічкою. Мені зняли шкарпетки, хтось під’єднав дроти до пальців ніг і ввімкнув електрострум. Усе тіло охопив нестерпний біль. Вони вимагали, щоб я зізналася у співпраці з деякими людьми з контрольованої Урядом сторони. Мене катували електричним струмом двічі». Інша особа, яку тримали в «Ізоляції», повідомила: «Багато разів моїх сусідів по камері кудись уводили, катували електрострумом та повертали з опіками на вухах, пальцях і геніталіях». Затриманий з Луганська розповів: «Вони підключали один дріт до наручників, а інший – до частин тіла, наприклад, до носу, вух чи геніталій», - надаються у доповіді свідчення потерпілих.
33 особи, звільнені озброєними групами 27 грудня, входили до складу українських сил. Одну особу утримували з серпня 2014 року, 15 – з 2015 року, 16 – з 2016 року, 1 – з березня 2017 року. УВКПЛ провело інтерв’ю з 18 з цих звільнених військовослужбовців. Більшість із них було захоплено на військових позиціях або поблизу контрольно- пропускних пунктів. Усіх опитаних після захоплення били. Деяких допитали й катували.