Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як мінімізувати оплату за газ, якщо лічильник пошкоджено через обстріли, але ви користуєтесь газом в одному із вцілілих житлових приміщень – поради юриста

Поширити:
09 липня 2024 16:00
1,234

До журналістів “Вгору” звернувся пенсіонер Олександр Романов із Кізомису. Він поскаржився, що з грудня минулого року не може домогтися заміни газового лічильника, пошкодженого під час обстрілів. Увесь цей час пенсіонер розраховувався за середніми показниками. Однак вважає, що суму йому нарахували завищену. Будинок його зруйновано пожежею, що виникла під час обстрілів, а газом відтоді він користувався лише в літній кухні. Наші журналісти спробували розібратися в ситуації.

Пів року на заміну лічильника

Коли в грудні до будинку Олександра прилетів російський снаряд, і дім став непридатним для життя, факт руйнування зареєстрували пожежники та поліція. Але акту обстеження спеціальною комісією в господаря немає, він пояснює: у Білозерській СВА відповіли: комісія зможе приїхати, коли не буде бойових дій. 

Під час пожежі в будинку лічильник газу розплавився. Олександр каже, що зателефонував одразу на 104 і повідомив про це. 

"Вона (операторка гарячої лінії – ред.) каже: заявка ваша прийнята, очікуйте. Я вже п'ять місяців очікую", – не стримує роздратування обурений чоловік. 

Він звертався до Білозерського газового господарства, там йому сказали платити за середніми показниками, поки не замінять лічильник. Відколи прийшла перша платіжка за середніми показниками, щомісяця сплачував за газ 1300 грн. Однак Олександр стверджує: це оплата з урахуванням всієї опалювальної площі, а він після прильоту оселився в літній кухні та користувався лише одним конвектором із трьох. Тож і споживав менше газу, ніж зазвичай.



Розплавлений лічильник Олександра Романова

Юристка БО “Фонд милосердя та здоров’я” Олена Старюк пояснює:

“Споживач зобов’язаний повідомити, що засіб обліку не функціонує. І якщо впродовж тижня жодних дій після вашого дзвінка не було (наприклад, працівники служби не виписали акт, не запломбували або не зняли прилад на перевірку), однозначно необхідно звертатися письмово. На майбутнє це стане тим документом, який підтвердить ваше звернення. Якщо ви, наприклад, звертаєтеся письмово сьогодні, а вперше про пошкодження повідомляли ще в травні, то радимо у листі зафіксувати й це. Напишіть, коли та за яким номером ви зверталися вперше. І зазначте, що на даний час комісії не було і представники компанії не відреагували. Якщо  цього не зробите, то нараховувати сплату за послуги вам можуть за загальною системою“.

В Олександра лічильник не замінили й по завершенню опалювального сезону. Він розповідає, що періодично телефонував і навідувався до білозерської газконтори. За його словами, там йому кілька разів відповіли: до вас приїздили, а вас вдома не було. Але він запевняє, що весь час був на місці. На початку травня чоловік поїхав шукати правди до АТ “Херсонгаз” у Херсоні. Там його вислухали, пообіцяли допомогти – і знову веліли чекати дзвінка. Втративши терпіння, чоловік продовжував “штурмувати” Білозерську газову контору.

В один із візитів йому запропонували оплатити вартість лічильника, мовляв, коли оплата пройде, до вас приїдуть і замінять лічильник. Він стверджує: заплатив 3000 гривень, після чого впродовж кількох днів лічильник йому нарешті встановили. Наразі Олександр Іванович хоче домогтися компенсації за купівлю лічильника та перерахунку коштів, сплачених за користування газом за середніми показниками. Переконаний, що багато переплатив. Але все не так просто.

Хто й за що відповідає …

Щоб з'ясувати, що повинні робити споживачі в схожій ситуації, ми надіслали запит до АТ “Херсонгаз”. Там нам відповіли, що працівники не виїжджають на адреси споживачів лише на тимчасово окупованих територіях. Заяви щодо заміни пошкодженого лічильника розглядаються індивідуально. А строк виконання робіт залежить і від поточної безпекової ситуації. Заявку можна подавати через сайт, надіслати поштою, електронною чи звичайною. А також подати за номером 104, що й зробив Олександр Романов ще в грудні 2023 року.

Згідно з інформацією, наданою АТ “Херсонгаз”, за однією адресою встановлення кількох лічильників не передбачено законодавством. У разі пошкодження об’єкта газоспоживання, внутрішньобудинкової системи газопостачання чи газорозподільної системи, споживач може звернутися з проханням про перерахунок коштів, сплачених за розподіл природного газу. 

Пошкодження мають бути підтверджені поліцією та ДСНС, а за наявності й фотофіксацією наслідків обстрілів. Перерахунок проводять після обстеження об’єктів газоспоживання працівниками АТ “Херсонгаз”.

Однак Олександр зацікавлений у перерахунку коштів не тільки за розподіл, а й за спожитий газ. З питанням, як можна зробити такий перерахунок, якщо споживач сплачував за середніми показниками по всіх будівлях, а користувався газом тільки в одній, ми звернулися до газопостачальної компанії “Нафтогаз України”. 

Утім, у “Нафтогазі” відповіли, що товариство не є розпорядником запитаної інформації, мовляв, вона належить до компетенції оператора газорозподільної системи, який є окремим суб'єктом господарювання. У цьому конкретному випадку до АТ “Херсонгаз”. Така відповідь ситуації не прояснила. Хто повинен робити перерахування коштів і як це можна зробити – незрозуміло. 

Стосовно заміни лічильника, посилаючись на Кодекс газорозподільних систем, а конкретно на положення глави 8 розділу Х, Олена Старюк пояснює, що всі фінансові витрати в цьому випадку мають лягти на АТ ”Херсонгаз”.

“Роботи, пов’язані з періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом лічильників газу побутових споживачів (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться коштом Оператора ГРМ (в нашому випадку це АТ ”Херсонгаз”), незалежно від того, чи є він власником лічильника. При цьому, якщо лічильник газу визнаний відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності непридатним до подальшої експлуатації, Оператор ГРМ зобов’язаний відремонтувати лічильник газу побутовому споживачу своїм коштом. А у разі прийняття Оператором ГРМ рішення про недоцільність проведення ремонту лічильника газу, він  зобов’язаний безплатно встановити власний розрахунковий лічильник газу”.

Юристка також повідомляє, що власники пошкодженого газового обладнання можуть зробити перерахунок вартості або призупинити оплату, щоб не платити зайвого. 

Зробити це можна двома способами.

Варіант 1.

  • Звернутися до контакт-центру 104.ua за телефонами (0552) 31-65-55 або 0504943037 або надіслати лист на електронну адресу 

[email protected].

  • У повідомленні, за можливості, потрібно вказати особовий рахунок, адресу, описати ситуацію, вказати дату руйнації;

  • Дочекатись приїзду працівників газорозподільної компанії, які офіційно підтвердять факти, викладені у зверненні;

  • Після цього потрібно отримати перерахунок або призупинення нарахувань до відновлення будівлі та системи газопостачання.

Варіант 2: 

  • Звернутися фізично у Центр обслуговування клієнтів у регіоні, де фахівці допоможуть написати заяву. 

  • При собі мати всі необхідні документи (паспорт, номер платника податків), Акт про пошкодження/руйнування житлового будинку та документ, що підтверджує дату руйнації (надається Органами державної влади, ДСНС).

  • Після цього проводиться перерахунок або призупинення нарахувань до моменту відновлення будівлі та системи газопостачання.

Олена підказує, що перерахунок або ж призупинення нарахувань за розподіл газу оператор газорозподільної мережі також може зробити на основі даних про пошкоджені об’єкти, отриманих від обласної військової адміністрації.

А зафіксувати інформацію про пошкоджене чи знищене майно також можна за допомогою засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі з використанням мобільного додатку порталу "Дія", або через адміністратора центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса.

Юристка звертає увагу, що у разі порушення прав, можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: [email protected];

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08

P.S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефоном +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38  095 805 72 99.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів