Європейський суд з прав людини визнав, що українське довічне покарання є порушенням прав людини.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив правозахисник Вадим Човган, пише Центр інформації про права людини.
Рішення суд ухвалив у справі "Петухов проти України".
"Тепер є твердий юридичний аргумент: в Україні немає реалістичної перспективи звільнення від цього покарання. Мізерний шанс на помилування не є такою перспективою. Як наслідок, Україна порушує право цих засуджених не бути підданими катуванням та іншому неналежному поводженню чи покаранню", – повідомив Човган.
Наразі, за словами правозахисника, слід очікувати рішення Верховного Суду, адже саме він має тепер переглянути питання звільнення Петухова.
"Верховний Суд може задати тон всім нижчим судам. На додаток у Конституційному Суді розглядається конституційна скарга щодо відсутності перспективи звільнення від довічного. Після рішення Європейського суду Конституційному Суду буде дуже складно відмовити у задоволенні конституційної скарги", – зазначив він та нагадав, що, відповідно до українського законодавства, рішення Європейського суду є джерелом національного права, а тому на нього можна посилатися як на норму права і звільняти окремих довічно засуджених.
Як відомо, Україна опинилася на першому місці серед 50 європейських країн за кількістю довічно ув’язнених людей, які не мають перспективи звільнення. У країні таких налічується 1541 особа.
В українському законодавстві наразі відсутній механізм дострокового звільнення довічно засуджених. Відбувши 20 років покарання, вони можуть звернутися до президента з проханням про помилування. У такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі. У парламенті вже понад два роки лежить законопроект №2033а, який запроваджує механізм перегляду справ невинно засуджених і забезпечує їхнє право на правосудний вирок. Правозахисники неодноразово закликали владу ухвалити законопроект у другому читанні та забезпечити невинно засуджених правом на справедливий суд.