Держдума Росії остаточно прийняла в третьому читанні законопроект "Про внесення змін до Федерального закону "Про зв'язок" і Федеральний закон "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації"", який фактично дозволить ізолювати інтернет у РФ.
Про це повідомляє прес-служба Держдуми.
Документ, як повідомляють російські медіа, дозволить російській владі контролювати точки з'єднання російського сегмента інтернету з зовнішнім світом та створити інфраструктуру, яка дозволить російському сегменту працювати в ізоляції, якщо оператори зв'язку не зможуть підключитися до зарубіжних кореневих серверів інтернету. Відповідати за "координацію забезпечення сталого, безпечного і цілісного функціонування" інтернету буде Роскомнадзор.
Закон набуде чинності 1 листопада 2019 року, а окремі положення – про криптографічний захисту інформації та про національну систему доменних імен – почнуть діяти з 1 січня 2021 року.
Наразі документ має розглянути Рада Федерації (це відбудеться 22 квітня) та підписати президент.
У коментарі Центру прав людини "ZMINA" експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова відзначила, що новий репресивний закон розв'язує руки російській владі на окупованому півострові щодо запровадження цензури.
"Зараз я можу тільки припускати, але фактично цей закон дає можливість ізолювати інтернет в Криму. Всі репресивні закони, які ухвалювали в останній час, спрямовані на те, щоб обмежити свободу вираження поглядів на півострові. Він (закон про ізоляцію – ред.) розв'язує руки щоб встановити систему тотального контролю на півострові. Звісно це дорого і не всі експерти згодні, що це можна втілити в життя, але російська влада підготували собі ґрунт", – сказала Сєдова.
За словами експертки, Росія може вести себе як влада у Китаї, де заблокованими є Вікіпедія, Google та Facebook.
"Люди будуть змушені використовувати ВПН, але не всі знають, як це робити", – додає вона.