Підготовлений Кабміном законопроект ""Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення соціального захисту дітей" пропонують внести зміни до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення соціального захисту дітей, які, зокрема, стосуються можливості залишати дітей з інвалідністю в пологових будинках.
Про це повідомляє прес-служба Уповноваженої Верховної Ради з прав людини.
Питання щодо урядового законопроекту про зміни обговорювали на засіданні Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму.
Урядовці пропонують вилучити частину третю статті 143 Сімейного кодексу України. В ній передбачається, що дитина може бути залишена батьками в пологовому будинку або в іншому закладі охорони здоров'я, якщо вона має істотні вади фізичного або психічного розвитку, а також за інших обставин, що мають істотне значення.
На думку представниці Уповноваженої з дотримання прав дитини та сім'ї Аксани Філіпішиної, це призведе до порушення права дитини на життя, виживання та здоровий розвиток, яке визначене Конвенцією ООН про права дитини.
"Батьки, у яких народжуються діти з істотними вадами розвитку, по суті, залишаються сам на сам із проблемою: на рівні громади відсутні послуги реабілітації, медичного забезпечення, соціального супроводу таких дітей, психологічної підтримки батьків. Немає достатньої матеріальної підтримки таких родин. Заборона залишати хвору дитину в пологовому будинку з одного боку і відсутність відповідних послуг з іншого можуть призвести до зростання випадків, коли матері кидають своїх немовлят у небезпечних для їх життя місцях або вбивають", – зауважила вона.
Також депутати пропонували зобов'язати суд вимагати висновки органу опіки та піклування під час вирішення спорів стосовно місця проживання дитини, участі в її вихованні тощо. Аксана Філіпішина запропонувала залишити чинну редакцію закону, проте доповнити закон нормою щодо ініціювання органом опіки та піклування питання про позбавлення батьківських прав щодо дитини в разі її залишення.
Офіс Омбудсмана підтримав ініціативу урядовців стосовно врегулювання питання передачі дитини на виховання іншим особам. Філіпішина звернула увагу на необхідність врахування інтересів не лише бабусі та дідуся у вихованні онуків, а й інтересів прабабусі та прадідуся.