Підтримати нас

Чи отримують педагоги на окупованому лівобережжі Херсонщини українські зарплати?

Автор статті
12 жовтня 2023 15:00
2,999
Поширити:

Ще напередодні початку навчального року один із колаборантів жалівся в окупантських пабліках, що на окупованій частині Херсонщини вчителі масово саботують 1 вересня, відмовляючись працювати на «руський мір», мовляв, «і паспорти в них досі українські, і зарплату їм Україна платить».

Невдовзі Медіаплатформа «Вгору» отримала інформацію від двох читачів-освітян із лівобережжя, які стверджували, що їм можуть припинити виплачувати гроші від української держави. За неможливістю перевірити стан справ на окупованій території, ми вирішили офіційно й неофіційно дізнатися, що дійсно відбувається із виплатами вчителям на окупованому лівобережжі.

Неофіційно – поспілкувалися з директорами херсонських шкіл, які підтвердили, що деякі вчителі, буквально одиниці, опинилися на окупованій території. Їх не звільняли, перевели «на простій» і виплачують дві третини заробітної платні. Правда, дехто з педагогів сам звільнився. Але перед початком цього навчального року виникла проблема: кадрів не вистачає, а школи, з одного боку, не можуть узяти нових працівників, з іншого – не можуть звільнити тих, хто «на простої».

І ще один неофіційний штрих: підозра, що деякі педагоги працюють на росіян і одночасно отримують гроші від України є. Про це не дуже хочуть говорити, бо боляче визнавати, що хтось зі співробітників може бути зрадником або пристосуванцем. Так само і про те, що деяких працівників, які перебувають за межами держави, влаштовує стан перебування «на простої», вони не прагнуть долучатися до викладання онлайн та воліють просто отримувати гроші. Але фактами ці підозри та відчуття назвати не можна.

Офіційно ж Медіаплатформа «Вгору» отримала відповідь від заступника голови обласної державної адміністрації Ярослава Шанька, який, посилаючись на Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та норми законодавства про працю, які не суперечать положенням цього Закону, підтвердив: «педагогічні працівники, які проживають на окупованій території, не можуть бути долучені до навчального процесу, до них застосовуються оголошення простою та призупинення дії трудового договору».

Розмір виплат заробітної плати – 2/3 посадового окладу з підвищеннями (відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 22, від 28.12.2021 № 1391). Але він розраховується для кожної конкретної особи, залежить від кваліфікаційної категорії педагогічного працівника та його навантаження у 2021/2022 навчальному році й коливається в межах від 2,4 тис. грн до 8,75 тис.грн.

«Персональний облік педагогічних працівників, які перебувають на простої, здійснюється щомісячно до 10 числа для розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, – повідомляє Ярослав Шанько. – Станом на 10 вересня 2023 року перебував на простої 2381 педагогічний працівник, із них 2212 осіб працювали в закладах освіти, розташованих на окупованій території. Розрахунковий обсяг освітньої субвенції на вересень місяць становить 14746,08 тис. грн, у тому числі 13322,4 тис. грн – для закладів освіти, що розташовані на окупованій території. У межах підтримки педагогічних працівників, які перебувають на простої, здійснено виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, надано відпустку на 56 календарних днів».

Також пан заступник повідомив, що, за інформацією, наданою місцевими органами управління освітою, у серпні було призупинено трудові відносини з шістьма педагогічними працівниками, із якими втрачено зв’язок. П’ятеро з них – з Олешківської громади, одна особа – з Каховської.

А педагогів-зрадників, які впроваджували російські стандарти освіти, чекає покарання: судитимуть ексдиректорку херсонської школи №30 Оксану Барнаш, скерували до суду обвинувальний акт стосовно вчительки іноземної мови Каховської школи №5 Олени Мартинової, про підозру в державній зраді повідомили призначеному окупантами псевдодиректору херсонської школи №1 Олександрові Білоусу.

Якщо на педагогів вчиняють тиск і змушують писати заяви на звільнення, вони можуть звертатись до громадської приймальні Фонду милосердя та здоров'я, яка надає безоплатну правову або юридичну консультацію.

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021, +38 (066) 945 65 60 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net

Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом за номером телефона +38066 94 56 560.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ