Про тарифи (черговий раз)

Про тарифи (черговий раз)

Позавчора прочитав "геніальні" пропозиції нашого "професійного" уряду щодо регулювання тарифів на газ.

Я якраз зупинився переночувати у новозбудованому готелі в Тернополі.

У номері розпечені батареї. Температура повітря - близько 28 градусів. Регулятора на батареї нема - тільки запірний кран. Або спи у сауні, або в крижаній печері.

Вентиляції немає, кватирки немає. Лише величезні двері на балкон, які для економії грошей зробили без режима провітрювання.

Власник готелю 90% газу спалює абсолютно даремно. Надлишкове тепло йде на вулицю через стіни або через відкриті двері балконів.

Перед тим я день працював у Рівному. В муніципальній будівлі, із муніципальними менеджерами. Чудова зала, зі свіжим ремонтом, з новими вікнами-склопакетами. Але кожні півтори години доводилося відкривати два вікна навстіж, щоб пустити в приміщення кисень.

Бо рекуператор не поставили.

Відсотків 20-30 газу спалили даремно.

Наступного дня повернувся на Буковину, де я орендую будинок. У приміщенні +9 градусів. Його не топили лише 3 дні. Все тепло вивітрилося, бо будинок власник "утеплював" пінопластом товщиною 3 см!

Взагалі, на Буковині я бачив чимало "утеплень" шкіл чи інших будівель державної/комунальної власності. Всюди товщина утеплювача - 5 см (для тих, хто не в курсі - таке "утеплення" не дає жодного ефекту, але часто може прискорювати руйнування стіни).

Була б моя воля - я б підвищив тарифи у 10 разів!

Щоб наш Президент, наші урядовці, наші мери, наші громадяни НАРЕШТІ почали здійснювати термомодернізацію будівель!

Треба не тарифи знижувати, а СПОЖИВАННЯ ЗМЕНШУВАТИ.

Українці споживають енергоносіїв у кілька разів більше, ніж європейці. Вдумайтесь - норматив ЄС на граничне енергоспоживання будівлі - 47 кВт*год/кв.м на рік.

В Україні середнє енергоспоживання - 350 кВт*год/кв.м на рік.

У 7 (сім) разів вище!

І все це відбувається через постійне загравання кожної влади з пільговими цінами. Поки є щось дешеве, ми не думаємо на ньому економити.

Покоління 40+ пам'ятає Жигулі чи Москвичі, забиті вщент буханцями хліба, які возили з міст у села годувати свиней. Бо хліб був дотаційно дешевий (16 коп), дешевший за корм чи зерно.

Окремо звертаюся до апологетів низьких тарифів.

Які б не були тарифи, ви все одно платите і будете платити за газ реальну ціну.

Є об'єктивна ціна газу. Вона визначається не урядами, а ринком.

За цей газ все одно треба заплатити ринкову ціну.

Якщо для вас зроблять тариф нижчим, ніж ринкова ціна, то різницю будуть платити заводи (для них встановлять вищі тарифи) або бюджет.

Якщо уряд перекладе навантаження на виробництва, то власники заводів компенсують це навантаження за рахунок ВАШОЇ зарплати.

Якщо уряд перекриватиме цю різницю з бюджету, то це також ВАШІ гроші - ВАШІ податки або ненадані ВАМ медичні чи освітні послуги, невідремонтовані дороги тощо.

Як зараз модно казати, думайТЕ!

P.S. Про тарифи-2, або що робити?

Попередній пост викликав неабиякий інтерес.

Зокрема, часто лунали запитання, що робити, аби зменшити енергоспоживання. Особливо тим, хто обмежений у коштах.

Свого часу (на початку 2016 року) на прохання Нафтогазу я з колегами розробив проєкт термомодернізації приватних домоволодінь в Україні. Саме вони є найбільшим споживачем газу і найбільшим отримувачем дотацій та субсидій.

Ми опрацювали величезний масив даних, до якого непросто отримати доступ.

Лише один показник, щоб ви розуміли масшаби проблеми (станом на 2015 рік):

- власник "середнього" будинку сплатив за газ 2,500 грн за 2015 рік, а держава доплатила за цей газ через дотації і субсидії - 10,000 грн.

Протягом кількох місяців від Нафтогазу не було жодного зворотнього зв'язку. Тоді ми поклали цей проєкт на стіл Президенту.

Навіть був дзвінок від профільного віце-прем'єра з обіцянкою зустрітися "наступного тижня".

Але на цьому все і вмерло.

Як потім мені пояснили деякі знайомі з Кабміну, наш проєкт не давав можливості закласти "корупційну складову". Тому він нікого і не зацікавив.

Викладаю тут коротку презентацію цього проєкту. Кому цікаво - можете ознайомитися.

Стисло про його суть.

- протягом 5 років держава спрямовує кошти на КОМПЛЕКСНУ термомодернізацію приватних житлових будинків (5 млн будівель);

- починаючи з другого року держава починає заощаджувати на субсидіях для термомодернізованих домоволодінь;

- протягом цих 5 років правила тарифоутворення, дотування і призначення субсидій є незмінними;

- протягом цих 5 років споживання газу приватними домоволодіннями скорочується з 12 до 6-7 млрд м3 газу на рік;

- протягом наступних 4 років (після закінчення проєкту) держава повністю повертає інвестовані кошти за рахунок ліквідації дотацій і скорочення субсидій;

- власники домоволодінь зменшують споживання газу в 2-3 рази, покращують стан своїх будинків, підвищують іх вартість, отримують страховку на випадок неякісного виконання робіт з термомодернізації;

- в галузі будівництва створюється 300 тисяч додаткових робочих місць, в галузі виробництва матеріалів та обладнання - ще 500 тисяч.

Якби в 2016 році розпочали цей проєкт, сьогодні вже закінчували б. І ціна на газ нікого б не хвилювала.

ПС. Подібний проєкт можливо і значно легше можна здійснити з багатоквартирними будинками. Для цього потрібно нарешті завершити ОСББізацію.

ППС. Всі фактичні дані в презентації актуальні на кінець 2015 року, ціни і розрахунки - на початок 2016 року.

Sergiy Odarych

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...