Про необхідність проведення бюджетних слухань

В останні роки в Херсоні склалась гарна традиція: напередодні Нового Року проводити громадські бюджетні слухання. Проводить їх, як правило Департамент фінансів за підтримки Громадської ради.

Як тільки з'являвся проєкт бюджету, представники ГР зустрічалися з керівництвом Департаменту фінансів та обговорювали проблемні питання. Після цього громадська рада готувала свої пропозиції й оголошувала їх на громадських слуханнях. Депутати частково підтримували пропозиції громадськості, частково ні, особливо ті, що стосувались скорочення утримання комунальних підприємств.

Але, як би там не було, у місті щорічно відбувався діалог, а бюджетний процес був більш-менш прозорим.

Цього року бюджет буде приймати нова влада, яка тільки входить у курс місцевих проблем, але є всі передумови для проведення бюджетних слухань.

По-перше, проєкт бюджету вже давно готовий та розміщений на сайті. По-друге, проведення бюджетних слухань вимагає стаття 76 Статуту міста. Громадська рада підготувала свої пропозиції і готова їх обговорювати.

Про що йде мова:

1. Влада має публічно поінформувати про зменшення обсягу бюджету розвитку та скорочення його головних витрат, наприклад на ремонт доріг.

2. Також має бути надано пояснення щодо зменшення майже на 30 млн. грн. зарплат педагогічним працівникам, зменшення з 242 до 14 млн. видатків на поточні витрати Управління освіти, зменшення з 45 до 0,5 млн. видатків на ліки.

3. Громадська рада пропонує: у зв'язку з необгрунтованістю розрахунків суми компенсації за пільговий проїзд у громадському транспорті, та у зв'язку з відміною виконкомом з весни 2020 року пільг для всіх пільгових категорій, виключити з проєкту бюджету компенсації за пільгові перевезення всіма видами транспорту на час карантинних обмежень. Відшкодовувати КП "Херсонелектротранс" фактичні збитки за рахунок міського бюджету на підставі публічно захищеного керівництвом КП фінансового плану."

4. У місті буде затверджена нова структура виконавчих органів, на сайті вже розміщений проєкт документу. Загальна кількість працівників виконавчих органів, хоч і не суттєво, але збільшиться з 542 (інформація з програми Ігоря Колихаєва) до 555. Суттєво збільшиться кількість департаментів (зараз 3, буде 13). За логікою має стати більше управлінь та відділів. Зарплата керівників департаментів та їх заступників значно більша, ніж в управлінні, і відповідно у відділі, тому загальний обсяг фінансування може суттєво збільшитись. Важливо заслухати публічну інформацію начальника Департаменту фінансів щодо витрат на утримання влади.

Проєктом бюджету зростання не передбачено, отже, треба розуміти, звідки плануються кошти на додаткові витрати, скільки їх буде.

5. Хоча в новому бюджеті суттєво зменшені витрати на КП, вони залишаються достатньо високими. Наприклад, по Департаменту ЖКГ на фінансування КП заплановано 23.7 млн. грн. Громадська рада пропонує розшифрувати ці видатки та прибрати ті, що мають іти на утримання підприємств. Зберегти фінансування лише послуг, ринок яких є природною монополією, і лише в межах публічно захищених фінансових планів.

6. Громадська рада пропонує переглянути фінансування районних у місті рад. На нашу думку, мають фінансуватись тільки голови та працівники, які працюють у системі виконавчих органів, що забезпечують життєдіяльність міста та надають послуги населенню. Наприклад, працівники соціальних служб. Усі інші, включаючи водіїв, працівників бухгалтерій не мають фінансуватись із бюджету.

7. Громадська рада вважає паркувальну справу в місті невпорядкованою та незаконною. Тому, до наведення ладу в справі паркування, ми пропонуємо зняти з доходів 625 тис. грн., а збирання плати за паркування тимчасово припинити. Все одно, до бюджету кошти майже не надходять.

Громадська рада має ще ряд пропозицій та питань до бюджету 2021. Певен, що є багато питань в організацій, які не входять до складу ради та у простих громадян. Актуальність проведення бюджетних громадських слухань в умовах гострої економічної кризи надважлива. Тому ми чекаємо на Розпорядження міського голови про проведення слухань.

Александр Мошнягул

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...