Чверть століття "Тотему": в горнилі ініціатив

Сьогодні, 27 лютого, відзначається Всесвітній день неурядових громадських організацій. Пропонуємо вашій увазі розповідь про херсонський Центр молодіжних ініціатив "Тотем".

Багатьом херсонцям (і не тільки їм), напевно, важко повірити: у цьому році виповнюється вже 25 років з часу, коли в нашому місті утворився "Тотем" - у своєму роді унікальне культурне починання, яке з самого початку поставило за мету об'єднати творчу молодь і підтримувати будь-які сміливі креативні ініціативи. Саме ініціативи людей лежать в основі філософії "Тотема": не випадково пізніше громадська організація отримала абревіатуру - ЦМІ (Центр молодіжних ініціатив). У 2016 році назва змінилася на ЦКР (Центр культурного розвитку) через те, що до організації долучалися люди різного віку, а діяльність значно розширилася, хоча суть залишилася та сама.

Проте, як розповідають одні з засновників "Тотему", Олена і Макс Афанасьєви, починалося все зовсім не з цього. 

Актив ЦМІ “Тотем” у 2010 році

У далекому 1996 році в Херсоні один вельми заповзятливий діяч організував курси тележурналістики та кіно-телережисури і операторської роботи, що було доволі незвичайним і привабливим для тих років явищем. До цієї ідеї "підтягнулася" ціла низка талановитих херсонців, багато з яких згодом складуть кістяк "Тотема" і стануть відомими в найрізноманітніших сферах діяльності - від дизайну і архітектури до кінематографії. 

Курси, за спогадами учасників, справді, були цікавими і навіть інноваційними. Але на завершальному етапі, коли вже, по суті, відбувся випуск курсу і попереду забовваніла приваблива перспектива заснування якогось місцевого журналістського і в цілому креативного міні-холдингу з власною студією, сам ініціатор цієї масштабної затії, як часто бувало в ті часи, всю справу згорнув і... відбув за кордон на постійне місце проживання!

Опинившись, як кажуть, біля розбитого корита, майбутні "тотемівці" занурилися в загальну фрустрацію і в рутину повсякденних робочих і навчальних буднів.

"Ми всі пішли з головою в свої власні справи, кожен по-своєму. Але, мабуть, кожен добре розумів, що так довго тривати не може, і той творчий імпульс й ентузіазм, з якими ми перезнайомилися і спілкувалися, обов'язково необхідно відродити ", - згадує Олена Афанасьєва.

Так і з'явилася на світ студія "Тотем" - тоді ще неформальне об'єднання молодих херсонських талантів.

"Це було круто - усвідомлювати, що у тебе є і сили, і можливості реалізувати якісь навіжені, іноді просто божевільні проєкти, і що ніхто не “спускає” якісь інструкції зверху, а ти все задумуєш сам, і все в твоїх руках ", - доповнює Макс.

Перші роботи, звичайно, перш за все були пов'язані із відеоартом - "фішка", яка і понині залишається фірмовою для "Тотема". При цьому, природно, технічні можливості тих років абсолютно незрівнянні з нинішніми: навіть монтаж відеороликів доводилося робити за сучасними мірками допотопним методом, практично вручну. Проте, коли мова зайшла про демонстрацію матеріалу публіці і експертам, багато з них були вражені, наскільки високий рівень робіт херсонських "експериментаторів".

Активісти “Тотему” влаштували черговий “мозковий штурм”

Майже через три роки, у 1999-у, стало зрозуміло, що необхідно формалізувати діяльність: було вже офіційно засновано громадську організацію ЦМІ "Тотем".

"Усе закрутилося ще інтенсивніше, коли стали орендувати приміщення у Палаці дитячої та юнацької творчості, - продовжує Олена. - Це місце стало не на папері, а дійсно справжнім центром, де вирувала творча енергія, куди з ранку і до пізнього вечора стікалися найрізноманітніші творчі особистості, "тусувалися" там, придумували щось - взагалі, креативили над усе. Процес вийшов далеко за рамки одного лише відеоарту ".

Одним із найвідоміших - і навіть культових! - проєктів тих років для "Тотема" став випуск молодіжної газети "Бивні".

"Якусь друковану вкладку, в якій можна було б публікувати всілякий креатив і яка була б цікавою перш за все творчій херсонській молоді, запропонував "замутити" Роман Бондарчук, якого всі ми називали "дядя Рома" (зараз - відомий український кінорежисер, лауреат Шевченківської премії - прим. автора). Нам одна багатотиражна, всім херсонцям відома, газета пропонувала навіть кошти на випуск такої молодіжної вкладки до її основного тиражу. Але тоді максималізм молодості і прагнення залишатися незалежними здобули гору, тому ми почали видавати своїми силами свою власну газету ", - розповідає Олена Афанасьєва.

Протягом декількох років видали більше сотні випусків "Бивнів", і кожен з них зараз у цінителів вважається унікальним за своїм контентом і раритетним. А хлопців та дівчат, які взяли участь в роботі молодіжної редколегії, без перебільшення, було кілька десятків.

Заходи “Тотему” завжди привертають увагу херсонської творчої молоді

"Це така одна з головних особливостей" Тотема "- бути своєрідною "кузнею кадрів”, - розповідає Макс. - Люди приходять, ще зовсім юні, боязкі, ідеї у багатьох ще так собі, проєкти іноді якісь незрілі і смішні, але в загальній енергійній атмосфері багато з них зростають буквально на очах, а потім "вилітають з гнізда" і стають "монстрами" у своїй справі - художники, дизайнери, музиканти...".

За двадцять з гаком років багато "тотемівців" освоїлися в інших містах і навіть країнах, формуючи тамтешній культурний ландшафт.

З плином часу розширювалася і географія діяльності самого "Тотема". Перші міжнародні проєкти були пов'язані в основному з Польщею, де знайшлися надійні партнери і де влаштовувалися найбільш примітні культурні та арт-заходи. Далі - більше: країни Балтії, Вірменія, Грузія, США, Узбекистан... 

Інсталяція з “кавказькими мотивами"

У розпорядженні організації - ціла купа призів і дипломів, отриманих, у тім числі, і на всіляких престижних міжнародних конкурсах та інших "сейшенах".

"Але, звісно, не призи головне для нас, "тотемівців", - резюмує Олена Афанасьєва. - Головне - атмосфера постійної творчості, реалізація різноманітних ініціатив, які вже, можна сказати, поставлені на потік, а сам "Тотем", як горнило, безупинно всі ці ідеї переплавляє. У нас, до речі, ніколи не виникало питання про те, щоб кинути все і закінчити. Інша справа - з кожним роком з'являються нові виклики, з'являється необхідність переосмислити нашу справу, усвідомити, куди і з яким багажем рухатися далі. Один з таких важливих етапів саме тепер, у 2021-му, коли є намір переосмислити офіс “Тотему”, перетворити його на актуальний артпростір у Херсоні, спільно його використовувати і наповнювати новими ідеями".

(Про нові проєкти і наміри ЦКР "Тотем" читайте в матеріалі: “Зумофоби”, “експресіоністи”, “лузери” і “Марковное поле”: що відбуватиметься в новому “Тотемі”?)

На головному фото: Ще одна цікава інстяляція.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...