Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Понад 39 років у лавах вогнеборців: Сергій Чорний про роботу херсонських пожежників

Поширити:
17 квітня 2024 19:08
687
Архівне (довоєнне) фото ДСНС – гасіння масштабної пожежі в Олешках

Сергій Михайлович Чорний – полковник служби цивільного захисту ДСНС. На пенсію вийшов у 2020-му з вислугою 39 з половиною роки, але продовжує працювати й досі. З розповіді Сергія Михайловича ми дізналися про особливості роботи пожежників від радянських часів по сьогодні.

Завзяття і професіоналізм херсонських вогнеборців

На службу до тодішнього відділу пожежної охорони при УВС Херсонської області Сергій Михайлович заступив у 1985 році. У Херсонському гарнізоні на той час нараховувалося близько 1800 співробітників. Практично на кожному великому підприємстві працював професійний підрозділ, а по області було понад 600 пожежних утворень – і навіть у всіх колгоспах.

Сергій Чорний розпочав працювати інспектором, змінив чимало посад, а закінчив службу начальником головного управління ДСНС Херсонської області. За довгі роки служби отримав чимало відзнак і нагород. Зокрема, медаль “Захиснику вітчизни” від президента України та нагрудний знак “Найкращому працівнику пожежної охорони” у 1999 році, почесну відзнаку МНС України “20 років Чорнобильської катастрофи”, ювілейну медаль “10 років Антитерористичного центру при службі безпеки України” у 2008 році та відзнаку МНС “За відвагу у надзвичайній ситуації” другого ступеня у 2009. 

Ось як Сергій Михайлович згадує, чим вразила його робота колег і враження  на самому початку роботи:

Запам’яталося це відчуття на викликах, коли бачиш завзяття людей, які з тобою приїхали на гасіння. Бачиш, як вони професійно виконують  обов'язки, як грамотно і чітко працює весь колектив.

До сьогодні в пам'яті Сергія Михайловича час від часу зринає момент, коли під час однієї з пожеж з квартири на другому поверсі, охопленої полум'ям, вистрибнула жінка. Спочатку вона викинула дитину, а потім стрибнула й сама. На щастя, обох вдалося врятувати. Жінку впіймав Сергій Михайлович, а дитину – його колега. Постраждалі вижили, але обпечене полум’ям обличчя тієї жінки він досі згадує, як страшний сон.  Після таких випадків порятунку людей особливо гостро усвідомлювалася важливість їхньої роботи.

За словами Сергія Михайловича, у радянські часи він та його колеги займалися переважно гасінням пожеж, розбором конструкцій та порятунком людей, що застрягли десь на висоті. Після утворення служби з надзвичайних ситуацій, спеціалізація значно розширилася. Сьогоднішні пожежники вміють надавати першу домедичну допомогу, рятують людей під час аварій, зокрема, можуть розрізати автомобілі, що потрапили у ДТП чи аварійну ситуацію, розбирають завали.

Відмінності у роботі має тільки служба піротехніків та водолазів-піротехніків. Сапери повинні мати свідоцтво – дозвіл на виконання протимінних робіт. “Це спеціальний підрозділ у загоні технічної служби” – пояснює Сергій Михайлович.

Як він стверджує, спеціальностей в рятувальній службі стало значно більше, а працівників навпаки – поменшало. 

На жаль, хоча функцій стало більше і набагато більше викликів, сьогодні пожежників стало на 700 осіб менше. Через скорочення в селах пожежні команди взагалі були відсутні. Але сьогодні ми хочемо відродити наші підрозділи й у сільській місцевості, – розповідає Сергій Михайлович.

Сьогодні він працює помічником начальника головного управління з функціонування та створення місцевих пожежних команд. За його участі впродовж 2023-2024 роки на деокупованій території створили вже 15 підрозділів, які нині працюють у громадах Херсонщини. Створення ще трьох заплановано у квітні.

Захист лісів Херсонщини та боротьба з пожежею на ЧАЕС

На прохання розповісти, що за роки служби запам’яталося йому найбільше, Сергій Михайлович згадує лісові пожежі. За його словами, до 2000-х років вони практично не займалися приборканням вогню в лісах. А коли у 2002 році спалахнуло близько 9 тисяч гектарів у Олешківському районі, надзвичайники вперше долучилися до гасіння.

Ми спершу не знали як заїхати в той ліс. Не знали особливостей  верхньої чи низової пожежі. І нас навчали професійні лісові пожежники. Потім їх перестали фінансувати, і ми замість них стали на захист наших лісів, – розповідає Сергій Михайлович.

Він згадує, що з 2014 по 2020 рік ліс відстоювали виключно силами державних пожежних команд. Він переконаний у тому, що відсутність масштабних пожеж у цей період стала результатом сумлінної роботи вогнеборців Херсонщини і є їхнім великим досягненням.

Лісові пожежі в Олешках

Брали участь вони й у приборканні реактора на ЧАЕС у дні Чорнобильської катастрофи. У рятувальних роботах взяв участь 101 херсонський пожежник.  Близько 15 з них досі живі, і з ними періодично організовують зустрічі в управлінні ДСНС.

Професія пожежника – престиж, відповідальність та ризики

На питання, чи охоче сьогодні молоді люди йдуть на роботу до ДСНС, Сергій Михайлович відповідає: 

Служба має престиж, за опитуваннями, найбільш популярна сьогодні. Люди йдуть. Завжди є резерв на вступ. Ну і зарплата зараз стала вищою.

За словами Сергія Михайловича, вивчитися на пожежника можна в навчальних пунктах, які є в усіх гарнізонах ДСНС.

Сьогодні херсонські надзвичайники проходять службу фактично в умовах бойових дій, під постійними обстрілами. Проте, навіть ризикуючи власним життям, і далі сумлінно виконують роботу. Недарма їх називають героями без зброї. За час війни, усі рятувальні підрозділи Херсонщини потрапляли під обстріли, а деякі й не раз. Серед особового складу є загиблі й поранені, чимало службових приміщень зазнали руйнувань. Але героїчні вогнеборці продовжують робити все можливе для порятунку людей, їхнього майна та довкілля.

Усі фото з архіву ДСНС 

  • Варто згадати, що херсонські рятувальники й під час окупації до останнього залишалися вірними присязі, і працювали за українським законодавством. Про роботу служби ДСНС в окупації та під обстрілами читайте в матеріалі.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів